Bármennyire is próbálnánk, sosem tudjuk megszakítani az egészségünk és érzelmeink közti kapcsolatot. Örökös igazsággá vált, hogy minden egyes megélt érzelem mély hatással van fizikai testünkre – így szerveinkre is.
Noha kutatóknak még nem sikerült teljes mértékben kibogozniuk ezt a lenyűgöző folyamatot, a tény viszont már széles körben ismeretes, miszerint az érzelmek kulcsszerepet játszanak a fizikai fájdalom megélésében és a krónikus betegségek kialakulásában.
Nem is gondolnánk, hogy a betegségek az „egyszerű” patogén ágenseknél sokkal mélyebb okokra nyúlnak vissza – ezek pedig az érzelmi okok. A látszólagos gyógyulás nem más, mint a betegség más területre való áttevődése, ha nem tudatosítjuk és értjük meg annak valódi, kiindító okát. A test hajlamos felhalmozni azokat a méreganyagokat, amelyek a helytelen táplálkozásból, rossz érzelmi-, fizikai- és szellemi magatartásból származnak. Ezek a toxinok pedig a test jól meghatározott pontjain tárolódnak: főleg a nagy ízületek, nyirokrendszer, belső szervek és fej szintjén.
Hogyha a testünk együttműködik elménkkel és a környezetünkkel, akkor szervezetünk képes kiküszöbölni ezeket a méreganyagokat. A belső tisztítás útja az emésztőrendszer, a máj, vesék, húgyhólyag, bőr és a testnedvek. Amikor valami miatt a toxinok nem tudnak kiválasztódni, szintjük addig növekedik a testben, amíg valamilyen betegség meg nem jelenik. A betegség legelső lépése lehet a feszültség bármilyen formája.
Nézzük, hol tárolódnak testünkben az érzelmi zárak:
1. Szív
A szív, a test anatómiai vérpumpáján kívül más szereppel is bír: érzelmi testünk szívének jobb felében olyan érzelmi blokádok vannak, mint a bánat, vigasztalanság, mély szomorúság, veszteség, félelem, elutasítottság, sértettség, minden féle bántalmak, az adás-kapás közti egyensúlyzavar.
2. Tüdő
A vért oxigenizáló és tisztító szerv érzelmi szinten a következő érzelmi blokádok tárhelye: harag, félelem és életerőhiány. Ezek az alapjai az asztmás megbetegedéseknek is. A köhögés pedig egy védekezési mechanizmus, amellyel az érzelmi sérülések fájdalmait igyekszünk kiküszöbölni.
3. Gyomor
Előkészíti a táplálékot a vékonybél számára. A gyomor jobb felében felhalmozódott blokádok a család, iskola régi előírásai és elvei, kollégák elvárásai, stb. A fekély a harag materializálódása, amely belülről marja a gyomrot. A „gyomorideg” is a félelemnek, izgatottságnak tulajdonítható. Az emésztési zavarok sokszor az olyan elavult nézetek és elvek talaján alakulnak ki, amelyeknek már nincs fontosságuk a jelenben, vagy a változástól és elutasítástól való félelem okán is előidéződhetnek.
4. Vékonybél
Az ő szerepe feldolgozni és felszívni a gyomortól kapott táplálékot és vitaminokat, a hasüregben a vastagbéltől körülvéve helyezkedik el.
5. Lép
Egyik nyirokszervünk, mivel megszűri a vért és szerepe van a természetes védekezésben. Nála tárolódnak a következő érzelmi blokkok: befejezetlen dolgok iránt táplált érzelmek, amelyek a múltunkban szereplő személyekhez kapcsolódnak, közeli személyek halála, a munkahely elvesztése.
6. Vesék
Fenntartják a szervezet folyadékainak elektrolitikus- és kémiai egyensúlyát, a sav-bázis egyensúlyt, szabályozzák a vízháztartást. A vesék szintjén is raktározódnak érzelmi blokádok. A jobb oldalukon van a sokk-trauma energetikai központja, amely a szimpatikus vegetatív idegrendszer túlzott aktivitását eredményezheti, ez pedig nagy mennyiségű adrenalin felszabadulással jár. A veséknek és mellékveséknek az autoimmun folyamatokban is szerepük van.
Másodlagos helyek, ahol érzelmek raktározódnak:
1. Fej
Itt van a test irányító központja, itt „tervezzük meg” az életünket. Az itteni egyensúly nagyon fontos a pszichikai-, érzelmi-, fizikai- és mentális egyensúly szempontjából. A migrén és fejfájás oka legtöbbször az egyensúlyzavart előidéző, elfojtott érzelmekre vezethető vissza, miközben a tudatos rész próbál magyarázatot találni azokra a dolgokra, amelyek nincsenek rendjén.
2. Szemek
A belső látással vannak kapcsolatban, az érzelmekkel és a hallással (a harmadik szemmel, vagy a tisztánlátással kapcsolatban). Figyelmen kívül hagyottnak lenni, nem látni mások kívánságait, nem látni azt, ami az orrunk előtt van (miópia) vagy ami távol esik tőlünk (rövidlátás) – ezek az érzések halmozódnak fel a szem szintjén. A szemek ugyanakkor kapcsolatban vannak a petefészkekkel, a méhhel, herékkel és prosztatával is.
3. Fülek
„Hallgass meg másokat, s meghallgatásra lelsz.” A fülek szintjén olyan érzelemblokádok keletkeznek, amelyek abból származnak, amit nem akarunk, vagy nem akartunk meghallani. Ezek a blokádok kapcsolatban vannak a vérnyomással, az általában vett egyensúllyal és a tisztasággal, világossággal.
4. Nyak
A gége a beszéd, az önkifejezés biológiai helye. A torok szintjén olyan érzelmi blokádok vannak, amelyeket a szavak, gondolatok és vélemények elhallgatása, lenyelése okoz. Ezek akkor keletkeznek, ha nem azt mondjuk, amit kellene, ha túl sokat beszélünk, vagy elhallgattatjuk belső hangjainkat. A nyak szintjén akkor keletkeznek érzelmi blokádok, ha visszafojtjuk gondolatainkat és álláspontunkat. Ezek kapcsolatban vannak azokkal a terhekkel és felelősségekkel, amelyeket vállunkon cipelünk, és amelyek túlságosan lenyomnak minket. Ugyanakkor kapcsolatban van a „csőlátású” emberekkel, akik sem balra, sem pedig jobbra nem tekintenek.
5. Bélrendszer
A székrekedés általában a harag, félelem vagy bűntudat elnyomásának számlájára írható. A kolitisz (hasmenés) oka lehet régi érzésektől, gondolatoktól való megszabadulás, melyekkel nem néztünk szembe vagy nem oldottunk meg.
6. Petefészkek és méh
Az ő szintjükön halmozódik fel a férfiak iránti, és a szül(et)éssel, művi vetéléssel, erőszakkal, félelemmel és bűntudattal kapcsolatos általános problémák iránti gyűlölet, valamint a nemiséggel kapcsolatos düh.
7. Húgyhólyag
A húgyhólyagban a nemiséggel kapcsolatos harag, bűntudat érzései halmozódnak fel.
8. Dülmirigy
A prosztata szintjén gyülemlik fel a nemi érintkezéssel kapcsolatos bűntudat, a nők iránt érzett indulat, a képtelenség érzése és a segítség hiánya.
9. Combok
A test tartóoszlopai, itt halmozódnak fel a félelem és harag érzései (zsírlerakódások formájában), a sérülékenység és a biztonság hiányának érzése.
10. Térdek
A flexibilis gondolkodás és a biztonságos életfeltételek leképeződési helyei. A bal térd a belső érzelmi támogatásért felel, a jobb pedig a külső érzelmi támogatásért, amit a munkahely, pénz és barátok képviselnek. Az anyai támogatás a bal térdben halmozódik, az apai pedig a jobb térdben.
11. Boka
Vele van kapcsolatban a gondolkodás, elemzés, megértés és a „miért?” kérdése.
12. Lábfejek
A lábfejek a viselkedésmóddal vannak kapcsolatban. Itt tárolódnak az olyan érzések, mint: a másoknak való viselkedési példamutatás, a lelkileg beteljesedettség érzése. A talp tartalmazza a test összes szervének leképezését, kapcsolatban van az élet realitásával.
13. Vállak
A jobb váll a család, foglalkozás, a világ vagy más emberek gondjait és terheit viseli magán. A bal váll olyan belső érzelmeket hordoz, mint a saját fizikai, lelki, érzelmi és mentális élet iránti felelősség, valamint az ezeken a területeken elért fejlődés iránti felelősség. Itt is tárolódnak a bűntudat érzései.
14. A hát felső része
A hát jobb fele haragot, túlzott nagylelkűségből fakadó egyensúlyzavart, banális haragtartást, irritációkat raktároz. Azokat az érzéseket, amikor ezektől szinte kirobbanunk vagy magunkban tartjuk, amikor elrejtjük vagy kimondjuk ezeket a kis haragokat, amikor elnézzük magunknak az adás-kapás egyensúlyzavarát. A hát bal fele a gyász érzését, rossz véleményeket, bűntudatot raktározza. Általában a bal olal az olyan túlzott javakkal rezonál, amelyekért nem adtunk cserébe eleget.
15. A hát alsó része
A haragot, kimondatlan érzéseket, nemiséggel kapcsolatos stresszt, az ellenkező nemtől elválasztó gátlásokat raktározza.
16. A keresztcsonti régió
Ennek a résznek a túléléssel, a sikertől és élettől való félelemmel, a cselekvéstől való félelemmel van kapcsolata.
Forrás: Arany gondolatok