Az építőanyag-kereskedelem és gyártás helyzete Magyarországon a felmérés alapján vegyes képet mutat.
A válaszadó cégek nettó árbevétele 2022-ben még növekedést mutatott az előző évhez képest, de a 2023. évre erőteljes csökkenésre számítanak a piac szűkülése és a magas inflációs környezet miatt.
Az árbevételarányos jövedelmezőség a vállalkozások nagy részénél romlásra utal 2023-ra.
Az üzletvitel szempontjából a megrendelések hiánya, a magas infláció, a konkurencia, az árverseny és a gazdasági szabályozások gyors változása jelentenek kihívásokat a cégek számára. A kamatkörnyezet kedvezőtlen változása és a támogatások csökkenése is megnehezíti a helyzetüket.
Az építőanyagok és építési termékek árának a második félévben várhatóan csökkenniük kell, bár a csökkenés mértéke átlagosan kismértékű és egyszámjegyű. Az EPS szigetelőanyagok és a betonacélok ára várhatóan leginkább csökken, míg a festékanyagok, cement és gipszkarton esetében a változás várhatóan minimális lesz.
A cégek költségei emelkedésére számítanak az energia és a banki költségek területén, míg a szállítási díjak esetében szerény mértékű csökkenésre számítanak a fokozódó versenyhelyzet miatt.
A munkaerőpiac tekintetében a vállalkozások egyharmada jelezte, hogy dolgozóktól kénytelenek megválni, míg csak 8%-uk tervez létszámnövekedést. A vállalkozások többsége úgy látja, hogy a szakképzett munkaerő könnyebben elérhető a piacon, és a munkaerő megtartása mellett a dolgozók fejlesztésére és digitális felkészítésére helyezik a hangsúlyt.
Az állami beruházások elhalasztása és a piac megtorpanása negatív hatással van az építőanyag-kereskedelemre és -gyártásra. A cégek az energiatakarékosságra és a termékek, szolgáltatások bővítésére, valamint a digitális értékesítés fejlesztésére koncentrálnak a veszteségek csökkentése érdekében.
A válaszadók nem látják pozitívan a tervezett Nemzeti Építőanyag Kereskedelmi Hálózat bevezetését, és inkább a kedvező kamatozású energetikai felújításokat támogató programra és hitellehetőségekre számítanak a kereslet növelése és az építőanyag-kereskedelem fellendítése érdekében.
Az építőanyag-gyártók hasonló nehézségekkel küzdenek, és sürgős intézkedésekre van szükség a munkahelyek megőrzése és a termelés fenntartása érdekében. Az energetikai felújításokat támogató program és az alacsony kamatozású hitellehetőségek lehetőséget jelentenek a pozitív változásokra az építőiparban és a gazdaság egészében.
Fontos megemlíteni, hogy a fenti információk a válaszadó cégek véleményeit tükrözik, és a piaci helyzet változékony lehet. A jövőbeli helyzet alakulása számos tényezőtől függ, beleértve a gazdasági és jogi környezetet, a kormányzati intézkedéseket és a piaci folyamatokat.
Forrás
Hirmagazin.eu