Az állásfoglalás, amelyet hamarosan elfogadhatnak, „célzottabb” intézkedéseket követel Oroszország árnyékflottájával szemben, mivel egyre több a bizonyíték arra, hogy Moszkva kibújik a szankciók alól, és környezeti katasztrófát kockáztat – szemlézte a hírt az Euronews.
A Politico által látott javaslattervezet alapján az intézkedés, amely az EP-képviselőcsoportok széles körű támogatását élvezi, az orosz olajat szállító hajók szisztematikus szankcionálását sürgeti. Arra is felszólítja az EU-t, hogy erősítse meg a műholdas megfigyelést és a tankerek célzott ellenőrzését, valamint javasolja, hogy az uniós vizeken közlekedő hajóktól megköveteljék a biztosítási igazolás bemutatását.
Az – egyelőre – nem kötelező érvényű állásfoglalás azután született, hogy a Moszkva olajexportja elleni nyugati szankciók többsége kudarcot vallott: Oroszország egyre jobban egy, több mint 600 öregedő tartályhajóból álló, ismeretlen biztosítású és homályos tulajdonosi háttérrel rendelkező flottára támaszkodik, hogy nyersolaját a világ minden tájára exportálja – a Kreml bevételeinek csaknem felét a fosszilis energiahordozók kereskedelme teszi ki -, csakhogy műholdfelvételek egyértelműen bizonyítják, mekkora környezeti károkat okoz az orosz hadigazdaság által illegálisan működtetett tankerflotta. A POLITICO október közepén megjelent cikke arról számolt be, hogy az árnyékflotta több, a világ óceánjain bekövetkezett olajkatasztrófához is köthető – köztük kettő olyanhoz, amely európai vizeken történt.
Szakértők már többször figyelmeztettek arra, hogy nagyobb olajkiömlések várhatóak, amelyek megtizedelhetik a helyi élővilágot, a tisztítás költségei pedig az uniós adófizetőkre hárulnak. A javaslatban az is áll, hogy a tagállamoknak „biztosítaniuk és bizonyítaniuk kell”, hogy kellően fel vannak készülve az esetleges további olajszivárgásokra.
„Idő kérdése sajnos, hogy mikor kell szembesülnünk egy újabb környezeti katasztrófával” – hangsúlyozta Jonas Sjöstedt EP-képviselő a baloldali frakcióból, a javaslat kidolgozásának vezetője. „Ha nem állítjuk meg az árnyékflottát, amely a nemzetközi szankciókat megsértve szállít és ad el olajat, akkor azt is lehetővé tesszük, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök finanszírozza háborús gépezetét. Ezzel az állásfoglalással azt követeljük, hogy az Unió és tagállamai határozottan lépjenek fel annak érdekében, hogy ezek a tankerhajók ne szállíthassanak olajat a Balti-tengeren keresztül” – fogalmazott Sjöstedt.
A Centre for Research on Energy and Clean Air agytröszt kutatása szerint az orosz tengeri nyersolaj mintegy 80 százalékát a nyugati ellenőrzésen kívül eső hajókon szállítják. Az orosz árnyékflotta hajóinak száma 2022 óta több mint háromszorosára duzzadt.
Az Európai Parlamentnek nagyrészt szimbolikus szerepe van a szankciókat illetően, amelyeket az Európai Bizottság javasol: végül mind a 27 országnak alá kell írnia azokat.