Az Európai Parlament először szólított fel „állandó tűzszünetre” Gázában, és politikai erőfeszítések megkezdésére az Izrael és a Hamász közötti háború megoldása érdekében.
Az állásfoglalást egy olyan módosítás megszavazása után fogadták el, amely szerint a tűzszünet feltétele a Gázában fogva tartott túszok szabadon bocsátása és az EU által terrorszervezetnek minősített Hamász „felszámolása”.
A szimbolikus jellegű és jogi kötelezettség nélküli állásfoglalást csütörtökön 312 igen szavazattal, 131 nem ellenében és 72 tartózkodás mellett fogadták el a strasbourgi plenáris ülésteremben, miután kompromisszumot kötöttek a jobbközép törvényhozók megnyugtatására.
A tűzszüneti kérés jelentős elmozdulást jelent a Parlament korábbi, októberben elfogadott álláspontjához képest, amely humanitárius „szünetet” sürgetett a gázai civilekhez érkező segélyek beindítása érdekében. Az akkori szavazás 500 igen szavazattal, 21 nem ellenében és 24 tartózkodás mellett zajlott le.
Az élesebb hangvételű felhívás azt követően érkezett, hogy a Hamász vezette egészségügyi minisztérium szerint a gázai halálos áldozatok száma meghaladta a 24 000-et.
Míg a baloldali és a centrista frakciók nyíltan támogatták a tűzszüneti felhívást, a jobbközép Európai Néppárt (EPP), az ülésterem legnagyobb frakciójának tagjai fenntartásaikat fejezték ki.
A szavazás előtt a szövegnek több változatát is benyújtották, tükrözve az álláspontok sokféleségét
„Fenntartható béke nem létezhet mindaddig, amíg a Hamász és más terrorista csoportok eltérítik a palesztin ügyet, és fenyegetik Izrael, a térség egyetlen demokráciájának létét” – mondta Antonio López-Istúriz, a néppárti frakció európai parlamenti képviselője kedden az Európai Parlamentben.
Az állásfoglalás elfogadásához szükséges nehéz politikai huzavona jeleként Hilde Vautmans, a Renew Europe belga képviselője az elmúlt napok több órás tárgyalása után arra szólította fel a képviselőket, hogy legyenek egységesek.
A szavazás előtt úgy fogalmazott, hogy az EU „nemzetközi hitelessége” forog kockán.
A 27 tagállam vezetői még nem egyeztek meg egyhangúlag a tűzszünetre való felszólításban, annak ellenére, hogy olyan országok, mint Belgium, Írország és Spanyolország is erre kérték őket. Hivatalos álláspontjuk egyelőre a „humanitárius szünetekre és folyosókra” összpontosít.
A decemberi csúcstalálkozó nem hozott új következtetéseket a gázai övezetre vonatkozóan, annak ellenére, hogy a tagállamok többsége támogatta az ENSZ Közgyűlésének humanitárius tűzszünetre felszólító határozatát néhány nappal korábban.
Írta: Mared Gwyn Jones