17 ország szakértői három napig Budapesten cserélnek eszmét a témában, az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) meghívására.
Budapest, 2017. december 12. – Vegyük az egyre intenzívebbé váló nemzetközi kereskedelmet és nézzük meg, mit eredményez egy enyhébb időjárással keverve: egy, a növényi kártevőknek és kórokozóknak kedvező környezetet.
Ezt megállítani talán nem lehet, de a nemzeti növényegészségügyi intézmények legalább csökkenthetik a negatív következményeit. Ezen megfontolásból hívta össze 17 ország, köztünk hazánk, képviselőit a kormányzati, tudományos és a privát szektorokból az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) Budapesten, hogy így is támogassa a határokon átnyúló együttműködéseket és a jobb felkészültséget.
A három napig tartó konzultáció során szó lesz az új növényegészségügyi veszélyekről és az arra adott lehetséges válaszokról. A FAO szerint ugyanis a növényegészségügyi kiadások évtizedek óta csökkennek világszerte, miközben a kórokozók és kártevők egyre terjednek.
Az úgy nevezett invazív fajok megjelenése végzetes társadalmi, kulturális, gazdasági és környezeti hatással bírhat, veszélyeztetheti az élelmezésbiztonságot.
„Haszonnövényeink termelékenységét kockáztatjuk a növényi kórokozók és kártevők felszaporodásával,” mondta Artur Shamilov, a FAO budapesti szakértője. „Egyes becslések szerint hozamuk akár 50 %-kal is csökkenhet.”
A most zajló találkozó alkalmat kínál az országok és szektorok közötti együttműködések kialakítására, ami nélkül nem létezhet hatékony fellépés a növényi kórokozók és kártevők ellen.
Forrás és további információ:
PLÁNTEK LEA
Kommunikációs és ENSZ kapcsolattartó
FAO Európai és Közép-Ázsiai Regionális Iroda
lea.plantek@fao.org
+36 1 461 2035