Home Tudástár Tudástár - minden érdekesség Az első ismert cunami-áldozat koponyáját találhatták meg

Az első ismert cunami-áldozat koponyáját találhatták meg

Az első ismert cunami-áldozat koponyáját találhatták meg (Forrás: phys.org)

Tudósok szerint feltehetőleg a legkorábbi ismert cunami-áldozaté lehet az az ősi koponya, amelyet Pápua Új-Guineában fedeztek fel.

Az első ismert cunami-áldozat koponyáját találhatták meg (Forrás: phys.org)

A koponyát 1929-ben fedezték fel Aitape településnél, és először úgy vélték, hogy az egy egykor élt Homo erectus maradványa.

A kutatók nemrég azt mondták, hogy a terület, ahol a koponyát találták, egykor egy partmenti lagúna volt, amelyet hatezer évvel ezelőtt egy cunami sújtott. Úgy vélik, a koponya egy olyan személyé volt, aki a szökőár következtében vesztette életét.

A felfedezést azt követően tették, hogy egy nemzetközi kutatócsoport összehasonlította a területen található üledékmintákat azokkal, amelyeket egy közeli, 1998-ban egy pusztító cunami által sújtott régióban vettek.

„Míg a csontokat alaposan tanulmányozták, korábban nem fordítottak nagy figyelmet az üledékre, amelyből azokat kiemelték” – mondta James Goff, az Új-Dél-Wales-i Egyetem professzora.

Elmondása szerint az üledékek esetében tapasztalt „földrajzi hasonlóságok” felfedik, hogy a térségben az emberek több ezer éve cunamikat tapasztaltak.

„Azt a következtetést vonjuk le, hogy az ember, aki ott halt meg ilyen régen, feltehetőleg a legkorábbi ismert cunami-áldozat a világon” – jegyezte meg a kutató.

A tudósok szerint elképzelhető az is, hogy az ember röviddel a cunami érkezését megelőzően halt meg, és még a hullámok megérkezése előtt eltemették.

A kutatás során vizsgálták a szemcseméretet és az üledék összetételét is. Ezek között rábukkantak az óceánokból származó mikroszkopikus organizmusok maradványára is, amelyek igen hasonlóak voltak a több mint 2 ezer ember halálát okozó 1998-as cunamit követően találtakhoz.

A kutatócsoport radiokarbonos kormeghatározást is alkalmazott, amellyel pontosan megállapították a vizsgált minták korát.

A kutatók szerint a PLOS One nevű lapban publikált eredmények újabb kérdéseket vetnek fel azzal kapcsolatban, hogy a partvidéki területeken tett régészeti felfedezéseket újra kell-e értékelni.

 

ElőzőNövelheti az életveszélyes helyzetek számát, mégis eltörölnék a családi házak évenkénti kötelező kéményellenőrzését
KövetkezőFokozatosan javul Törőcsik Mari állapota
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás