Bár az esemény rövid volt, jelentős érdeklődést váltott ki a csillagászközösségben és a szélesebb közönség körében is.

3d22d9d558324208ac94c653f6297856
A Geminidák meteorrajból származó apró objektum csapódhatott a Hold felszínébe 2024. december 8-án az egyik feltételezés szerint 
Fotó: Wikimedia Commons/Asim Patel 

Mi lehetett a fényjelenség oka?

Egyes szakértők szerint a villanás a Geminidák meteorraj egy tagjának becsapódásából származhatott. A Geminidák, amelyek minden év decemberének elején figyelhetők meg, sajátos meteorrajként ismertek, mivel nem üstökösből, hanem egy különös aszteroidából, a 3200 Phaethonból származnak. A meteorraj maximuma idején akár 120 meteorfelvillanás is látható óránként, így a Hold felszínét elérő törmelék nem szokatlan jelenség.

fa498d66735d4bba8e0f7355b20ecd13
A 3200 Phaethon aszteroidának 6 km az átmérője, és furcsa átmenetet alkot az üstökösök, illetve a valódi sziklaaszteroidák között
Fotó: Sky & Telescope

A Geminidák eredete: üstökös vagy aszteroida?

A Geminidák forrása a Phaethon, amelyet 1983-ban fedeztek fel. Bár általában aszteroidának minősítik, pályája és viselkedése miatt időnként az üstökösökhöz hasonlítják. A NASA STEREO űrszondája például halvány csóvát észlelt a Phaethon körül, amikor az a Nap közelében járt, ami üstökösszerű aktivitásra utalhat.

Vita az esemény körül

Noha a legtöbb csillagász egyetért abban, hogy a villanást egy meteor becsapódása okozta, mások nem zárják ki, hogy egy különösen fényes meteor vagy más kozmikus jelenség állhat a háttérben. A pontos ok kiderítéséhez további elemzések szükségesek, például a Hold felszínén keletkezett becsapódási kráter azonosítása.

Twitter-videó

A Geminidák különlegessége

  • A raj tagjai december első felében válnak láthatóvá, a maximumuk idején látványos meteorzáport produkálnak.
  • A Geminidák meteoroidjai szokatlanul lassan, másodpercenként 35 kilométeres sebességgel érkeznek, így különösen fényes és látványos felvillanásokat okoznak.
41a7bbf5137444a3907034fa9ceafafc
A Geminidák december eleji maximuma idején óránként akár 120 meteor felvillanása is megfigyelhető
Fotó: NASA

Ez az esemény nemcsak a csillagászat iránt érdeklődők figyelmét keltette fel, hanem arra is rávilágít, hogy a Hold felszíne még ma is dinamikusan változik, a kozmikus aktivitás miatt.

Hirmagazin.eu

ElőzőÜnnepi nyitvatartás a budapesti piacokon
KövetkezőMinden idők legnézettebb streaming-premierje lett „A hullahó-akció”! .. Megtalálod nálunk is! – videó
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza