Németországban péntek este elkezdődött az egység helyreállításának 25. évfordulójára szervezett Az „ezüstjubileum” házigazdája Hessen tartomány legnagyobb városa, Frankfurt, ahová egymilliónál is több vendéget várnak.
Az ünnepséget megnyitó beszédében Volker Bouffier tartományi miniszterelnök csodának nevezte Németország újraegyesítését, és hangsúlyozta: „25 éve egyetlen lövés nélkül sikerült meghaladni a diktatúrát, ledönteni a falat és leszaggatni a szögesdrót kerítést”.
Az évfordulós ünnepséget mindig az a tartomány rendezi, amely a Bundesrat – a törvényhozásnak a tartományokat képviselő kamarája – soros elnöki tisztségét betölt. Ezért Frankfurt a központ az idén.
A városban 300 rendezvényt tartanak, de nagyszabású népünnepélyt vagy csendes megemlékezést az ország több száz más településén is rendeznek. Például Berlinben százezrek ünnepelnek majd a német főváros egyik fő jelképeként számon tartott Brandenburgi kapunál.
A keleti tartományok még mindig le vannak maradva
A Bundestagban pénteken tárgyalták a kormány jelentését az egységfolyamat aktuális állásáról. A dokumentum az eredmények mellett az utóbbi 25 év kudarcairól is szól. A kép vegyes – emelte ki a jelentést bemutató beszédében Iris Gleicke, a keleti (a volt NDK területén fekvő) tartományok felzárkóztatását folytatott munkát összehangoló kormánybiztos.
Az újraegyesített Németország első negyedszázada az új tartományokban nem volt megbicsaklások nélküli sikertörténet, és a folyamatos növekedés korszaka. A munkanélküliség kétszer akkora, mint nyugaton, a bérek és nyugdíjak még mindig nem érték el a nyugati színvonalat, a hat új tartomány összesített hazai összterméke (GDP) pedig ugyan megduplázódott, de így is csak a 10 régi tartomány átlagának 67 százalékát éri el – mutatott rá a kormánybiztos.
Iris Gleicke hangsúlyozta, hogy folytatni kell a keleti országrész felzárkózatását, és figyelmeztetett, hogy a támogatások esetleges megvonása miatt „lefulladna a nagy nehezen beindított motor”.
Emlékmű a kommunizmus áldozatainak
A Bundestag egy határozatot is megtárgyalt és elfogadott pénteken, amelyben a testület kinyilvánította, hogy létre kell hozni a kommunizmus áldozatainak emlékművét, és felszólította a kormányt, hogy még a jelenlegi, 2017-ig tartó törvényhozási ciklusban kezdjen hozzá a kezdeményezés megvalósításáról. Az emlékművet méltó helyen, Berlin központjában kell felállítani – áll a parlamenti határozatban.
Forrás: metropol; Kép: Google, illusztráció;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu