ERLING HAALAND, AZ EURÓPA-BAJNOKSÁG HIÁNYZÓ SZTÁRJA

A norvég labdarúgó-válogatott az elmúlt 25 évben mindössze egy világversenyen, a 2000-es Eb-n szerepelt, azóta egyetlen nemzetközi tornára sem jutott ki. Ebből kiindulva talán nem számít meglepetésnek, hogy Norvégia a 2024-es Európa-bajnokságon sem lesz ott, viszont ha azt nézzük, hogy náluk focizik a világ leggólerősebb csatára, Erling Haaland, akkor azért másképpen fest a dolog. A Manchester City klasszisa az előző idényben mindent megnyert Pep Guardiola csapatával (Premier League, FA-kupa, Bajnokok Ligája), amelyben számolatlanul lőtte a gólokat és ez azóta sem változott.
A 23 éves támadó a 2022/2023-as szezonban sorra döntötte a rekordokat, minden sorozatot figyelembe véve 53 meccsen 52 gólt lőtt a Cityben, és a jelenlegi évadban is már 18 találatnál jár.

Erling Haaland elképesztő formában futballozik a Manchester Cityben. FORRÁS: AFP/DARREN STAPLES

Haaland a norvég válogatottban is nagyon eredményes, eddigi 29 meccsén 27-szer talált be az ellenfelek kapujába, az Eb-selejtezők során 6 góllal segítette csapatát, amely Spanyolország és Skócia mögött jócskán lemaradva csak a harmadik helyet tudta megszerezni az A csoportban. Persze nem lehet elvárni, hogy mindig egy ember vegye a hátára a csapatot, de a norvég válogatott egyáltalán nem gyenge együttes és nem csak Haalandból áll. Tény, hogy a nemzeti csapatban nem futballoznak akkora sztárok, mint a Manchester Cityben, azonban a keret összértéke 442 millió euró, ez alapján pedig a norvégoké a világ 11. legerősebb válogatottja.
Haaland mögött a második legértékesebb norvég focista Martin Ödegaard, aki a nemzeti együttesben és az Arsenalban is a csapatkapitányi szerepet tölti be.A 24 évesen már 55-szörös válogatott klasszis a világ egyik legjobb támadó középpályása, és a pályán, illetve azon kívül is remekül megértik egymást Haalanddal. 

Martin Ödegaaard és Erling Haaland személyében két világklasszis focistájuk is van a norvégoknak. FORRÁS: AFP/JEWEL SAMAD

Hiába azonban a két klasszis focista és az erős keret – többek között a Napoli, a Dortmund és a Benfica is ad játékost a válogatottba -, a norvégok a 2024-es Európa-bajnokságról is lemaradnak, amely csalódást keltő teljesítmény. Az előzetes esélyek alapján a spanyolok mögött a csoport második helyét meg kellett volna szereznie Norvégiának, ám Stale Solbakken szövetségi kapitány együttese csak a harmadik pozíciót érte el. A második skótok hat ponttal, a csoportgyőztes spanyolok pedig tíz ponttal gyűjtöttek többet Haalandéknál, tehát nem egy hajszálon múlt az északiak Eb-kijutása. A csoportharmadik norvégok nyolc meccsen háromszor szenvedtek vereséget, a spanyolok ellen mindkétszer elbuktak, a legfájóbb pedig az lehetett számukra, hogy a legnagyobb rivális skótoktól hazai pályán kaptak ki.
Az Oslóban rendezett meccs drámai forgatókönyv szerint alakult, ugyanis Haaland góljával még Norvégia vezetett, ám Skócia a 87. és a 89. percben szerzett gólokkal fordított.A skandinávok sorsa végül novemberben pecsételődött meg azzal, hogy a románok az I csoportban legyőzték Izraelt 2-1-re, így utóbbi csapat biztos résztvevője lett a pótselejtezőknek, ahol a norvégoknak nem maradt hely. 

Haalandék kudarca az Eb-selejtezők legnagyobb bukásai közé tartozik. FORRÁS: AFP/HEIKO JUNGE

A norvég válogatott a legutóbbi Nemzetek Ligája-helyezésének köszönhetően sem tudta biztosítani helyét a pótselejtezőkön, ezért újabb nagy tornáról marad le. Pályafutása során Erling Haaland egyetlen vb-n vagy Eb-n sem szerepelt még a nemzeti csapattal, és a 2024-es, németországi labdarúgó Európa-bajnokságot is nélküle rendezik meg. 

MÉG ZLATAN IBRAHIMOVIC SEM SEGÍTETT A SVÉDEKEN

A svéd labdarúgó-válogatott nem tartozik a futballvilág közvetlen élvonalába, de abban talán a legtöbb szakértő egyetért, hogy egy 24 csapatos Európa-bajnokságon ott lenne a helye. 2016 óta rendezik meg a kontinenstornát bővített létszámmal – a korábbi 16 helyett 24 résztvevővel -, és az előző két Eb-re Svédország ki is jutott.A 2024-es torna selejtezősorozata azonban borzasztóan gyengén sikerült az északiaknak, akik csupán a csoportjuk harmadik helyén végeztek, jelentősen lemaradva az első két helyen kijutó csapattól.

Belgium, Ausztria, Azerbajdzsán, Észtország. Ezek az együttesek voltak Svédország csoportellenfelei, amelyek közül az első kettő ebben a sorrendben tükörsimán kijutott az Eb-re, a svédeknek esélyük sem volt arra, hogy megnehezítsék a két favorit dolgát. A belgák 10, az osztrákok 9 ponttal gyűjtöttek többet a csoportharmadik skandinávoknál, akik a norvégokhoz hasonlóan nagyon alulteljesítettek a selejtezősorozatban.

A svédek kudarca is az Eb-selejtezők legnagyobb bukásai közé sorolható. FORRÁS: NURPHOTO VIA AFP/REINALDO UBILLA/NURPHOTO/REINALDO UBILLA

A svédek a belgák elleni, sima 3-0-s hazai vereséggel kezdték az Eb-selejtezőket, majd Azerbajdzsánt 5-0-ra kiütötték. Ezt követően Ausztriában kikaptak, aztán Észtország ellen ismét kiütéssel nyertek, de a számukra legfontosabb meccsen, az osztrákok elleni második találkozón Stockholmban is vereséget szenvedtek, így nagy bajba kerültek. Október közepén Brüsszelben léptek pályára, ám a belgák elleni idegenbeli mérkőzés drámai események miatt félbeszakadt. A belga főváros északi részén, a Sainctelette tér közelében döbbenetes terrortámadás történt, mely során három futballszurkolót lelőttek. A rendőrség beszámolója szerint az áldozatok svédek voltak, akik a mérkőzésre érkeztek.A történtek ellenére az Eb-selejtezőt megrendezték, majd 1-1-es állásnál az első félidő után félbeszakadt a találkozó, mivel a svéd játékosok úgy döntöttek, hogy nem hajlandóak kijönni a folytatásra.Ezt követően Janne Andersson szövetségi kapitány csapata még az éjjel hazautazott, miután egy charterjárattal elhagyta Brüsszelt. 

Drámai pillanatok a lelátón a belga-svéd Eb-selejtezőn. FORRÁS: AFP/JOHN THYS

Egy hónappal a belgák ellen félbeszakadt meccs után aztán végleg elszállt a svédek továbbjutási reménye, ugyanis a válogatott megalázó vereséget szenvedett Azerbajdzsánban. Az azeriek az 56. perctől emberhátrányban futballoztak, de így is 3-0-ra kiütötték az északiakat, akik a mérkőzéseik felét elveszítették a selejtezősorozatban és csak 10 pontot gyűjtöttek. Zsinórban hat Eb-szereplés után ezúttal Svédország nem jutott ki a soron következő kontinenstornára, pedig még Zlatan Ibrahimovic is visszatért a csapathoz.A svéd válogatott történetének legeredményesebb futballistája 41 évesen csereként pályára lépett a belgák elleni márciusi Eb-selejtezőn, ám még az ő jelenléte sem tudott pozitív hatással lenni az együttesre.

Zlatan Ibrahimovic 41 évesen is pályára lépett a svéd válogatottban. FORRÁS: AFP/JONATHAN NACKSTRAND

visszavonulását nyáron bejelentő klasszis több mérkőzésen már nem játszott, ám az északiaknak nélküle is ki kellett volna harcolniuk legalább a pótselejtezőbe kerülést, hiszen olyan játékosaik vannak, mint a Manchester United védője, Victor Lindelöf, a Newcastle United gólerős csatára, Alexander Isak, valamint Willi Orbán és Gulácsi Péter lipcsei csapattársa, Emil Forsberg. Svédország a Nemzetek Ligája 2022/2023-as idényében is gyengén szerepelt, csak a 30. lett, így a vigaszágra sem jutott és kihagyja a 2024-es Európa-bajnokságot.

TOTÁLIS CSŐD AZ ÍR VÁLOGATOTTNÁL

Az ír labdarúgó-válogatott tulajdonképpen halálcsoportba került, legalábbis óriási bravúrt kellett volna bemutatnia ahhoz, hogy egyenes ágon jusson ki az Eb-re a csoportjából, amelyben Franciaország és Hollandia, illetve egy korábbi Európa-bajnok, Görögország is szerepelt. Írország nem is tudott beleszólni az Eb-részvételért folyó harcba, előbbi három válogatott – ebben a sorrendben – simán megelőzte.Az írek az erős riválisok ellenére is csalódást okozó szereplést mutattak be, nyolc meccsükből hatot elveszítettek,és csak azt a gibraltári válogatottat tudták oda-vissza legyőzni, amely nyolc vereséggel, 0-41-es gólaránnyal zárta a selejtezősorozatot.

Az Eb-selejtezők legnagyobb bukásai: az ír válogatott a görögöktől kétszer is kikapott. FORRÁS: AFP/PAUL FAITH

A görögök elleni hazai vereségük után az írek számára október közepére már biztossá vált, hogy egyenes ágon nem juthatnak ki az Eb-re, ráadásul a Nemzetek Ligájában sem tudtak korábban olyan helyezést elérni, amely pótselejtezőt ért volna számukra. A kiábrándító szereplés után az ír szövetség nem kínált új szerződést Stephen Kenny szövetségi kapitánynak, akinek a 2024-es Eb végéig szólt volna a megbízatása.Az ír válogatott legutóbb 2016-ben szerepelt Európa-bajnokságon, világbajnokságra pedig 2002 óta nem jutott ki,holott többnyire Premier League-futballistákból áll a játékoskerete.

Új szövetségi kapitányt még nem jelöltek ki az írek, a posztra az egyik legesélyebb jelölt a Manchester United legendás középpályása, Roy Keane lehet, aki hazája válogatottját még nem irányította, ám másodedzőként 2013 és 2018 között már dolgozott a nemzeti csapatnál. A szókimondó stílusáról ismert, jelenleg televíziós szakértőként tevékenykedő Keane korábban már megfordult angol klubok kispadján, de edzői karrierje legnagyobb kihívása az lenne, ha ezt az ezer sebből vérző ír válogatottat ki tudná juttatni a következő vb-re vagy Eb-re.

A Manchester United legendája, Roy Keane lehet az ír válogatott következő szövetségi kapitánya. FORRÁS: NURPHOTO VIA AFP/ACTION FOTO SPORT/NURPHOTO/ACTION FOTO SPORT

VÁLSÁGBAN A LENGYEL LABDARÚGÁS?

A lengyel labdarúgó-válogatott papíron könnyű csoportba került, az E jelű ötösben Albánia, Csehország, Moldova és Feröer-szigetek voltak az ellenfelei. Az erőviszonyok alapján ebből a csoportból Robert Lewandowskiéknak legalább a második helyen ki kellett volna jutniuk a 2024-es kontinenstornára, ám a szenzációt okozó albánok, valamint a csehek is megelőzték őket. Ez a két válogatott egyaránt 15 pontot gyűjtött, a csoportharmadik lengyelek viszont szégenyszemre csak 11-et, 8 meccsükön háromszor is kikaptak és 10-10-es gólarányt tudtak csak összehozni. Lengyelország Moldova ellen mindössze egy pontot gyűjtött, és a feröreriek elleni két siker mellett csupán Albániát tudta egyszer legyőzni.Három győzelem, két döntetlen és három vereség édeskevés volt az egyenes ági kijutáshoz, de pótselejtezőn még kivívhatja az Eb-szereplést a lengyel válogatott.

Az Eb-selejtezők legnagyobb bukásai: a Lewandowski vezette lengyeleket simán megelőzte az albán válogatott. FORRÁS: AFP/ADNAN BECI

A lengyelek az Európa-bajnoki selejtezősorozatot a 2016-ban Eb-győztes portugál Fernando Santosszal a kispadon kezdték, akit a portugálok katari vb-bukása után neveztek ki.A 69 éves szakember nem tudott csodát tenni, de még a kötelezőt sem volt képes hozni, mindössze 6 meccs erejéig irányíthatta a lengyel válogatottat,amelytől az Albánia ellen elszenvedett 2-0-s vereség után rúgták ki. A botrányos meccs után Lewandowski bocsánatot kért a futballszurkolóktól, de Santos jövője ekkorra már megpecsételődött. Szeptember végén a U21-es válogatott korábbi edzője lett az új szövetségi kapitány, ám Michal Probierz vezetésével csak a Feröer-szigeteken tudtak nyerni Lewandowskiék, majd két döntetlennel zárták az Eb-selejtezőket.A lengyeleké a legmagasabban rangsorolt válogatott, amely nem kvalifikálta magát automatikusan az Eb-re, viszont pótselejtezőn még megmenekülhet az ennél is nagyobb szégyentől.Lengyelország az A ágra került, ahol Észtország lesz az elődöntős ellenfele, és ha továbbjut, akkor a Wales-Finnország találkozó győztesével kell megküzdenie az Európa-bajnoki részvételért.

Fernando Santost hat meccs után kirúgták a lengyel válogatott éléről. FORRÁS: NURPHOTO VIA AFP/FOTO OLIMPIK/NURPHOTO/FOTO OLIMPIK

A lengyelek csapatsziten és egyénileg is alulteljesítettek az Eb-selejtezőkön. Mindössze 10 gólt lőttek 8 meccsen, a házi gólkirály Lewandowski lett, de a Barcelona csatára is csak 3 gólig jutott, ráadásul bokasérülés miatt két mérkőzést ki kellett hagynia. Lengyelország számára hatalmas kudarc lenne, ha nem tudna bekerülni Európa legjobb 24 csapata közé. A nemzeti együttes az utóbbi négy Eb-re egyaránt kijutott – egyszer rendezőként automatikusan -, és az előző két vb-n is a mezőny tagja volt. 

Megdöbbentő volna, ha a világ legjobb csatárai közül ketten is kihagynák a németországi Eb-t, pedig erre most nagy esély van.Erling Haaland biztosan nem lehet ott, és ha a lengyelek nem javulnak fel a pótselejtezőkre, akkor lehet, hogy a most 35 éves Robert Lewandowskit többé már nem látjuk labdarúgó Európa-bajnokságon pályára lépni.

Videó

Forrás nyomán

HIRMAGAZIN ONLINE MÉDIA

ElőzőEgyre hidegebb lett, végül beköszönt a havas tél, … intenzív havazás érkezik, figyelmeztetést adtak ki!
KövetkezőVeszélyes az iPhone egyik újdonsága – már a rendőrök figyelmeztetnek
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza