Sok természetgyógyászati módszerről hallunk, sok homeopatikus módszert ismerünk, azonban valójában tudjuk mit is jelentenek ezek?
Ma egy új ágat fedeztem fel, amiről sokat hallani, de mint mindennel ezzel is úgy voltam, hogy nem tudom, pontosan mi is lehet ez a módszer.
Az Ayurveda egy Indiából eredő több mint 5000 éves gyógyászati ág, amely a szubkontinens területén élő emberek ősi kultúrájának, egy a mai napig élő és működő hagyatéka, a mai modern kor embereinek és gyógyítóinak számára.
Maga az Ayurveda szó szerinti fordítása nagyon kifejező, nem más, mint „Az élet tudománya”, ez egy teljes tökéletes tudást jelent, amivel meggyógyulhatunk és a gyógyítás áldását is elsajátíthatjuk. Az Ayurvedát nevezik az
„Orvostudományok Anyjának” is, mivel egyetemes elvei az évezredek folyamán szinte valamennyi főbb gyógyászati rendszer alapjává váltak.
Az Ayurveda ősi tudásából merített már az i.e. 4-5. században Hippokratész, majd az i.e. 1. században a kínai gyógyítók (akupunktúra), a 7. században pedig Harun Al Rasid és más arab orvosok, de buddhista szerzetesek közreműködésével az ayurvedikus tudás az i.e. 6. századtól kezdve eljutott Tibetbe, Mongóliába, Koreába és Srí Lankára is, valamint az ókori egyiptomi kultúra gyógyászatára is nagy hatással volt.
A három nagy gyógyászat közül az ayurvéda elsősorban az egészségmegőrzést, a betegségmegelőzést tartja szem előtt. Egy másik kiemelkedő alapelve a többi orvoslással szemben, hogy ez a gyógymód igen nagy hangsúlyt fektet az egyéni adottságokra és különbözőségekre.
Az embereket testi és lelki tulajdonságaik, érzelmi beállítottságuk, mentalitásuk alapján különböző típusokba sorolja, és ennek megfelelően egyénre szabott kezelési módokat, táplálkozási és életmódbeli tanácsokat dolgoz ki számukra, ezzel is növelve a kezelés hatékonyságát. Egészségünk megőrzésében ugyan fontos szerepet játszik testi és lelki állapotunk. A test, a szellem és a lélek állapotának megfelelő harmóniája is, mivel egészségünk ennek a három alappillérnek a harmóniáján múlik.
Az áyurvéda az egészség és ez által a szépség, fiatalosság megőrzése céljából számtalan egymást követő, egymásra épülő módszert alkotott meg. Ezeket a kezeléseket és a kezeléshez használatos anyagokat teljesen egyénre szabja. Az áyurvéda összes terápiás kezelése személyre szabottan, az egyén alkatának illetve problémájának, vagy a vikruti függvényében történik.
Az áyurvéda nem népgyógyászat, nem gyógyító vallás, nem misztikus és főleg nem kuruzslás. A gyógyítás tudományos, ellentmondások nélküli és jól egyeztethető a nyugati orvoslással. Hatékonyságának, eredményességének köszönhetően egyre népszerűbb az egész világon.
Ezt mi sem igazolja jobban, mint az a tény, hogy Európában kb. 3000 áyurvéda szakorvos működik és egyre több allopátiás orvos választja az áyurvéda gyógyászatot, mint egy külön szakosodást. Az Egyesült Államokban közel 50 egészségügyi szakközépiskola oktatási programjába bevezették az áyurvédikus terápiák oktatását.
Ma már egyre nagyobb jövőt tulajdonítanak ennek a tudományágnak is, mivel nem a gyógyszerekre alapuló kezeléseket rengeteg mellékhatásuk miatt sokakban felháborodást keltenek.
Forrás: delina