Hirmagazin
Image default
Gazdaság

Az autóipar Magyarországon

Szinte hihetetlen belegondolni abba, hogy a technológia alig száz év alatt mennyit fejlődött.

Az 1800-as évek végén még mindenki lovaskocsikkal közlekedett, ma viszont önvezető járművek és teljesen elektromos autók koptatják az aszfaltot. A világ igencsak belehúzott az autógyártás fejlesztésébe, és ehhez bizony hazánk is sokat hozzáadott.

Autóipar a múltban

A hazai autógyártás a századfordulós időkben kezdődött, amikor is a Magyar Királyi Posta számára készítették el az első levélgyűjtő gépjárművet, méghozzá Csonka János, a porlasztó feltalálója által. A levélgyűjtőt a Ganz gyártotta le, valahol innen kezdődik tehát a magyar autógyártás története. Ahhoz képest, hogy még nem volt ennyire modern az a világ, sőt még csak lekérdezni sem lehetett az adott autók gyártási számát, ahogyan a carVertical oldalon, tíz autómárkát is gyártottak az első világháború előtt. Természetesen ekkor még csupán csak az olyan híres alapmodellek léteztek, amelyeket sok autóimádó ismer. A Ford V8 vagy a Rába ugyanis szintén itt gyártatta az autói egy részét azon kívül, hogy kifejezetten hazai vonatkozásban is készültek járművek. Utóbbiak a MÁG által fejlesztett Magomobil nevet viselték, és már a húszas években exportálták Indiába és Japánba is.

Autógyártás és autóhasználat a rendszerváltás idején

A szovjet uralom időszakában már főleg buszokat és teherautókat gyártottak itthon. Ezek között is kiemelkedő volt a legendás Ikarus, amelynek buszai évtizedekig szállították az utasokat hazánkban. A rendszerváltás előtti időkben azonban valamiért nem akartak a személyautók gyártásával foglalkozni, ezért ebből a szempontból ez az időszak roppant szegény volt. Egyetlen konkrét próbálkozást ismerünk, a Pulit, ami lényegében a „Kispolszki” magyarosított változatának felelt meg. Nem volt népszerű, ezért sajnos hamar elbukott a projekt.

A modern jelen kora

Ahogyan az utolsó orosz katona is elhagyta határainkat, úgy jelentek meg hazánkban a modern autógyártás nagyjai. Elsőként az Opel létesített gyárat Szentgotthárdon 1992-ben, amelynek első autóját, egy Opel Astrát még Antall József vezette ki a gyárból. Az akkori Opel Astrák rendkívül népszerű autónak számítottak, és a korszakukban igencsak prémiumnak is. Megjegyzendő, hogy a korai Opel Astrákat nosztalgiából sokan a mai napig keresik, viszont ezeknek is ugyanúgy érdemes ellenőriztetni a VIN számát, mint amikor modernebb autót vásárolunk. Az Opelt azonban több, szintén még ma is keresett típusokat gyártó márka követte idővel. A Suzuki az Opellal egyetemben úgyszintén az egyik legrégebbi nálunk gyártott márkák egyike. A japán autó annyira népszerű volt már a kezdetektől hazánkban, hogy szinte mindenki Suzukit vásárolt. A korai Swiftek olcsók voltak, mégis jól bírták a strapát, viszonylag jól védtek a baleset alatt és persze költséghatékony volt a javításuk is. Ezért a Suzuki jó időre hazánk egyik vezető autómárkájává vált. Azonban az évek múltával többféle márka is elindította a gyárát nálunk. Viszonylag később, a kétezres években jelent meg a Mercedes, amíg az Audi a kilencvenes évek végén kezdte meg gyártói tevékenységét. Azóta persze megint csak rengeteget fejlődött a magyar autógyártás. Számtalan márka keresi itt a helyét, hogy például az akkumulátorait gyártsa, ezen kívül pedig 2022-ben a BMW is lerakta gyárának hazai alapköveit Debrecenben.

Kapcsolódó hírek

A Real-PR 93. friss közvélemény-kutatása alapján a magyarok 87 százalékának jó a véleménye a 13. havi nyugdíj napokban történő folyósításáról.

Géza

Fontos téma van terítéken, amely valószínűleg sokakat érint, különösen Érden és környékén. Az új vízórák mérése valóban jelentős problémát okozhat, főleg ha az új eszközök indokolatlanul magas fogyasztást mutatnak – hanganyag (az emberek, a fogyasztók fel vannak háborodva..)

Géza

Súlyos csapadékhiány fenyegeti az országot – egy évszaknyi eső hiányzik.. Ha így marad, a pénztárcánkon érezzük meg..

Géza
Megszakítás