Egy orosz védelmi cég, amely a vadonatúj Armata T-14 harckocsit állítja elő azt tervezi, hogy építenek egy új harci robot sereget az elkövetkező két évben. Ez lenne a következő lépés a mesterséges intelligencia vezérelte gépek irányába, mondja a gyártó.
Az Uralvagonzavod, mely az Armata T-14 szuper tankot májusban mutatta be, megpróbál túllépni a kipróbált katonai technológiákon, és alig várják, hogy mesterséges intelligenciát fejlesszenek.
„A prototípust 1,5-2 éven belül be tudjuk mutatni. Fokozatosan fogunk távolodni a legénységgel rendelkező gépektől,” – mondta kedden Vjacseszlav Khalitov, a cég vezérigazgató-helyettese.
Példaként említette, hogy az Armatának jelenleg három fős személyzetre van szüksége.
„Ezután lesz kettő, majd egyáltalán nem lesz szükség személyzetre,” – mondta Khalitov.
A robot mérnöki trendek világszerte közel azonosak, mondta. Az egész távirányító technológiával kezdődik, majd azt követően bevezetésre kerül a mesterséges intelligencia. Az Uralvagonzavod ugyanezt a mintát követi.
Khalitov megnyugtatott, hogy még túl korai félni a gépek háborújától, mivel az egész ötlet az elkövetkező évtizedekben kerül kifejlesztésre. Ugyanakkor az így szerzett tapasztalatok az egész ipart át fogják alakítani, mondta.
A T-14 egy Armata páncélozott platformon alapul, és képes kezelni a 21. század által támasztott kihívásokat. Az orosz katonai csodát a Honvédelmi Minisztérium mutatta be a május 9-i Győzelem Napi parádé alkalmával Moszkvában. A tank több „komoly potenciális vásárlót vonzott arab országokból”, mondta Dmitrij Rogozin orosz miniszterelnök-helyettes.
A három fős legénység egy páncélozott kapszulában foglal helyet, a tank figyelemre méltó az ember nélküli lövegtornya miatt, mely teljes mértékben távirányítású 125 mm-es sima csövű ágyúval, és 7,62 mm-es géppuskával van felszerelve.
Az Uralvagonzavod nemrég jelentette be azon tervét, hogy egy távirányítású tankot készítenek a közeljövőben. A hírt Rogozin viccelődve fogadta, és azt mondta, hogy a hadseregnek hamarosan „World of Tanks” számítógépes játékban jártas emberekre lesz szüksége.
Megjegyzését azután tette, hogy az orosz tömegtájékoztatás nyilvánosságra hozta az Uralvagonzavod vállalat terveit, mely szerint a közeljövőben egy olyan T-90 típusú harckocsit hoznának létre, amely 3-5 kilométeres távolságból lenne vezérelhető.
Nem ez volt az első alkalom, amikor Rogozin hangot adott annak, hogy preferálja a drón technológiákat. Szeptember elején azt írta, hogy hamarosan mindannyian tanúi lehetünk annak, amikor egy „szemüveges stréberekből” álló hadsereg tönkreteszi a „jóképű sportolók erőit, akik alacsonyabb technológiai szinten harcolnak.”
A T-90 az Uralvagonzavod által gyártott korábbi harckocsi modell, de a vállalat most a modernebb Armata tankok gyártására vált. Ugyanakkor a harci jármű export változatát továbbra is kínálják, és a kísérleti távvezérelt gépek kidolgozása is folyamatban van.
A World of Tanks egy belorusz cég, a Wargaming ingyenes online több személyes számítógépes játéka, mely 2010-ben jelent meg. A Forbes magazin 2014-es becslése szerint a World of Tanks felhasználók száma több mint 50 millió.
Forrás: Újvilágtudat