forrás: MTI
Az október 6-ai nemzeti gyásznap alkalmából meg kell emlékezni az aradi vértanúk hozzátartozóiról is, akik feldolgozhatatlan veszteségüket követően céltudatosan továbbvitték az 1848-49-es szabadságharc legfőbb mozgatórugóját: a magyar szabadság mellett tett hitet – mondta a Honvédelmi Minisztérium társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára hétfőn a fővárosi Március 15. téren.
Kun Szabó István vezérőrnagy a Hátrahagyottak emlékezete című szabadtéri kiállítás megnyitóján felidézte: 166 évvel ezelőtt ezen a napon hirdették ki az aradi várbörtönben raboskodó magyar katonatisztek ítéletét, akik utolsó óráikban szeretteikre gondolva nyertek vigasztalást.
Kun Szabó István vezérőrnagy, a HM társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára megnyitja az aradi vértanúk házastársait, szerelmeit bemutató, a Hátrahagyottak emlékezete című szabadtéri kiállítást Budapesten, a Március 15. téren 2015. október 5-én. MTI Fotó: Kovács Tamás
Vértanúink cselekedetei, becsületességük, emberi tartásuk a mai kor embere számára is zsinórmértékül szolgálnak – emelte ki, hozzátéve: az 1848/49-es forradalom és szabadságharc véráztatta csataterein és ütközeteiben a halál árnyékában egy új szabadságért küzdeni akaró és azért harcolni képes nemzet született.
Kijelentette: méltatlanul kevés szó esik azon asszonyokról és családtagjaikról, akik életét elvesztett szeretteik sorsa örökre megbélyegezte. „Emberfeletti erőre volt szükségük ahhoz, hogy folytassák életüket” – fogalmazott a helyettes államtitkár, hozzátéve: soha nem feledkeztek meg mártírhalált halt szerettükről, a „magyar nemzet szent ügyét szívükben hordozva” élték tovább mindennapjaikat. Önzetlen szeretetük és tiszteletük jeleként minden évben misét mondattak a kivégzés évfordulóján, s emellett „továbbvitték a vértanúk értékrendjét, példát mutattak hazaszeretetből és emberségből” – mondta.
Kun Szabó István kiemelte: ezek a „méltósággal viselt emberi sorsok számunkra és a jövő generációi számára is utat mutatnak” különösen most, ebben „az erkölcsi és értékválsággal terhelt világban”.
Az október 11-ig látogatható kiállítás – amelynek megnyitóján a vértanúhalált halt Schweidel József leszármazottja is részt vett – a tizenhárom tábornok hátrahagyott családját, az özvegyeket mutatja be, akiknek az élete gyakran ellehetetlenült.