A vörös málna több ezer éves múltra tekint vissza. A kutatási eredmények is azt mutatják, hogy már az ősemberek is fogyasztották ezt a gyümölcsöt.
A középkorban nem pusztán a gyógyító erejét használták ki, hanem a művészek, a festők is előszeretettel alkalmazták, mint piros festéket.
A vörös málna kiemelkedő hatásokkal rendelkezik, de a levelében is van potenciál, hiszen tea is készíthető belőle. Nagyon ízletes, nem beszélve az egészségügyi hatásairól, amit a levélben található hatóanyagainak köszönhetünk. A málnalevéltea többek között csökkentheti a rákos betegségek kockázatát, de a gyulladás mértékét is, amivel sok krónikus betegség előzhető meg.
Javíthatja a szív egészségét is, miközben fokozza az emésztési funkciókat. A vörös málna levele gazdag különböző antioxidánsokban, amelyek segítenek csökkenteni a szervezetben kialakuló gyulladásokat. Leginkább ízületi gyulladás esetén fejti ki áldásos hatásait.
A gyógynövény a szabad gyökök okozta küzdelemben is segítségünkre lehet, hiszen a málna levelei nemcsak antioxidáns, hanem citotoxikus hatásúak is, így nagyon hatékonyak a szabad gyökök semlegesítésében.
A gyógynövényből készült tea csökkentheti a vérrögképződés kialakulásának kockázatát, amit a gyulladáscsökkentő hatású flavonoidoknak és flavonoknak köszönhetünk. A vörös málnalevéltea egy koffeinmentes ital. Mivel alacsony a kalóriatartalma, így a testsúlycsökkentésben is számíthatunk rá.
Ennek a gyógyteának azonban lehetnek mellékhatásai – akár hányingert és hasmenést is kiválthat. Ha valaki ezeket a mellékhatásokat tapasztalja, mindenképpen hagyja abba a tea fogyasztását.
Egy remek nyári frissítő italt is készíthetünk málnalevél hozzáadásával.
Hozzávalók:
- 1 liter víz
- 3-4 vörös málnalevéltea-filter
- fél citrom leve
- 1 evőkanál méz
- egy maréknyi friss málna
Elkészítése:
Forralja fel a vizet, majd tegye bele a teafiltereket, hagyja őket alaposan kiázni. Ha kihűlt a tea, adja hozzá a mézet, a citromlevet és a málnaszemeket. Hűtse le hűtőszekrényben, fogyassza jégkockával.