Az Anonymus nevű közismert hackercsoport azt állítja, a NASA hamarosan bejelenti, hogy Földön kívüli életet találtak.

A csoport a Kepler-űrteleszkóp legfrissebb felfedezéseire és a NASA tudományos adminisztrátorának, Thomas Zurbuchennek az áprilisi meghallgatására alapozta a bejelentést – írja az Origo.

Figyelembe véve az összes különböző tevékenységet és küldetést, amelyek a Földön kívüli élet bizonyítékait keresik, úgy vélem, a történelem egyik legjelentősebb, példa nélküli felfedezése előtt állunk”– idézi a hírportál Zurbuchent, aki április 26-án tartott beszédet az „Előrelépések az élet keresésében” című kongresszusi meghallgatáson.

Ezen felül az is izgalmas fejlemény, hogy a Kepler-űrteleszkóp a közelmúltban 219 új bolygót fedezett fel, melyek közül 10 a Földhöz hasonló lehet.

Az Anonymus videója:

Az Anonymus bejelentése óriási port kavart az interneten, de a szakértők szerint azért

ne várjuk lélegzetvisszafojtva a NASA nagy bejelentését.

A Science Alert nevű tudományos portál például azt írja, a hackercsoportnak semmilyen bizonyítéka nincs, amivel alá tudnák támasztani a feltételezéseiket. Ráadásul önmagukban a „bizonyítékként” hozott idézetek és felfedezések sem jelentenek semmit.

Zurbuchen szavait például a kontextusból kiemelve idézik, valójában arról beszélt, mennyit fejlődött a tudomány, illetve a Földön kívüli élet keresésének technikai háttere. Arról, hogy bármilyen új bizonyítékot fedeztek volna fel, egy szó sem esett.

De a Kepler teleszkóp által felfedezett bolygók jelentőségét sem szabad túlbecsülni. A 2009-ben felbocsátott űrteleszkóp feladata, hogy a Földhöz hasonló exobolygókat keressen a világűrben. A Kepler ezidáig több mint 4000 bolygót fedezett fel, amelyek közül 30 a Földhöz hasonló méretű, és feltételezhetően lakható, vagyis megfelelő távolságban van a csillaghoz, ami körül kering.

Az ilyen felfedezések azonban gyakran bizonyulnak tévesnek. A közelmúltban felfedezett TRAPPIST-1 naprendszerben például a NASA első bejelentése szerint 7 potenciálisan Földhöz hasonló bolygó kering, ráadásul „mindössze” 39 fényévnyire van tőlünk, azóta azonban kiderült, hogy egyik bolygó sem lakható.

Annyi igazság mégis van a bejelentésben, hogy

a Földön kívüli élet felfedezésének technikai felfedezései valóban sokkal kedvezőbbek, mint eddig bármikor.

A NASA jövőre fogja felbocsátani a James Webb űrteleszkópot, ami még a Keplernél is jóval érzékenyebb és pontosabb adatokkal szolgálhat, mivel a víz, a metán, az oxigén és az ózon nyomait is felfedezheti a távoli bolygók atmoszférájában.

De a közeli bolygók tanulmányozásában is évről évre előbbre jutunk. Nemrég fedezték például fel, hogy a Szaturnusz holdja, az Enceladus felszín alatti óceánjaiból hidrogén tör fel, a Jupiter holdján, az Európén pedig a miénkhez hasonló óceánok vannak.

Vagyis az Anonymusnak annyiban igaza van, hogy

valóban közelebb állhatunk a Földön kívüli élet felfedezéséhez, mint korábban valaha.

Ez azonban önmagában nem bizonyíték arra, hogy a NASA nagy bejelentésre készülne, vagy hogy akár a mi életünkben bekövetkezne a nagy felfedezés. Korunk egyik legismertebb és legelismertebb elméleti fizikusa, Stephen Hawking azonban nemrég úgy fogalmazott, biztosabb benne, mint korábban valaha, hogy nem vagyunk egyedül az univerzumban.