Az autógyártók széles körben használják az RS megjelölést legkeményebb modelljeiknél, a Fordnál azonban különösen nagy jelentősége és presztízse van ezeknek az autóknak.

Minden RS modell ősapja a fantasztikus RS200, amelyet a rali B csoportja hívott életre. Decemberben pedig kalapács alá kerül egy, nem is akármilyen, hanem a 24 darab Evolution kivitel egyike.

Az RS200 volt a Ford válasza az olyan B-csoportos raliautókra, mint az Audi Quattro S1, a Lancia Delta S4 vagy a Peugeot 205 T16. Teljesen egyedi konstrukció volt. A mérnökök szabad kezet kaptak, így egy csővázas, középmotoros, műanyag/üvegszálas karosszériás, összkerékhajtású raliautót alkottak, melynek 1,8 literes turbómotorja 450 lóerőt mozgósított. Az FIA szabályainak értelmében 200 darab utcai modellt is készíteni kellett; ezek a kocsik 250 lóerőre lefojtott motorral bírtak.

A Ford az 1987-es szezonra továbbfejlesztette a négyhengeres, 1,8 literes BDT blokkot és a 200-ból 24 darab RS200-at Evolution modellé alakított át. Sajnos azonban egy halálos balesetet követően az FIA betiltotta a leggyorsabb és legkifinomultabb versenyautókat felsorakoztató B-csoportot, így az új, minimum 550 lóerős 2,1 literes turbómotorral hajtott RS200 nem tudott bizonyítani.

A 2,1 literes BDT-E aggregát hangolástól és töltőnyomástól függően elképesztő 550-815 lóerőt tudott, a legpotensebbek 2 másodperc alatt gyorsítottak 100 km/órára.

A B-csoport megszűnése után a 24 Evolution, vagy ahogy a tulajdonosaik hívták, E2 modellből több mint egy tucat a ralikrosszban folytatta pályafutását, s nem is eredménytelenül. A norvég Martin Schanche például egy 650 lóerős E2-vel megnyerte az európai ralikrossz bajnokságot 1991-ben.

A 00105 sorozatszámú Ford RS200 Evolution-t december 2-án Londonban elárverezik, ahol várhatóan 200 ezer fontnál is magasabb összeget ajánlanak majd érte.

 

A MINI két különböző versenyautóval vág neki a dűnéknek

A 2012 és 2015 között bezsebelt négy abszolút győzelem, valamint az első tízben elért legutóbbi három helyezés után a MINI és az X-raid csapat egy minden eddiginél erőteljesebb palettával tér vissza a Dakar Rali dűnéi közé.

Fennállása során most először a MINI két különböző hajtásláncot állít csatasorba: egy összkerékhajtású MINI John Cooper Works Rally és egy hátsókerék-meghajtású MINI John Cooper Works Buggy versenyautót.

A MINI most először két különböző hajtáslánccal néz szembe a világ legkeményebb terepralijának kihívásaival: a 2017-es bemutatkozó szezonjában azonnal abszolút hatodik helyen záró, összkerékhajtású MINI John Cooper Works Rally továbbfejlesztett változata és a hátsókerék-meghajtású MINI John Cooper Works Buggy is rajthoz áll.

A második hajtáslánc-változatot a Dakar Rali speciális szabályrendszere hívta életre, amely jelenlegi formájában a csupán hátsókerék-meghajtású technikákat számos előnnyel ruházza fel.

A MINI John Cooper Works Buggy meghajtásáról egy 3.0 liter hengerűrtartalmú, soros hathengeres dízelmotor gondoskodik, 340 lóerő maximális teljesítménnyel és 800 Nm csúcs forgatónyomatékkal. A váltó, a hajtáslánc és a BMW TwinPower Turbo technológia alapjaira épülő turbófeltöltés teljes egészében újragondolt fejlesztés.

A MINI John Cooper Works Rally motorterében ugyanez az erőforrás dolgozik.

A pilóta és a navigátor maximális biztonságáért masszív bukókeret felel, amelyre szénszál-erősítésű műanyagból és kevlárból készült karosszériát erősítettek fel.

Az elmúlt hónapok során az új MINI John Cooper Works Buggy valós körülmények között, intenzív tesztelésen esett át, többek között Magyarországon és Marokkóban is.

A tavalyi Dakar-futam előtt leleplezett MINI John Cooper Works Rally, amellyel az argentin Orlando Terranova az abszolút hatodik helyen ért célba, idén új futómű-technológiával áll rajthoz, elsősorban nagyobb rugóúttal és jelentős súlycsökkenéssel.

2018-ban a MINI és az X-raid csapat hét versenyautót gurít a Dakar Rali rajtrácsára. A három MINI John Cooper Works Buggy volánjánál a finn Mikko Hirvonen, az egyesült államokbeli Bryce Menzies és a szaúd-arábiai Yazeed Al-Rajhi foglal majd helyet.

A négy MINI John Cooper Works Rally versenyautót az argentin Orlando Terranova, a lengyel Jakub Przygonski, a spanyol Joan „Nani” Roma és a chilei Boris Garafulic vezeti.

A világ legkeményebb terepralija, amelynek Dél-Amerika immáron sorozatban tizedik alkalommal ad otthont, a negyvenedik felvonás során ismét Peru, Bolívia és Argentína tájain kalauzolja keresztül az indulókat.

A 2018-as Dakar Rali végeláthatatlan sivatagi szakaszok, sziklás terepek és aszfaltozott utak több ezer mérföldnyi forgatagát ígéri, akár az Andok-hegység 4000 méteres magasságában is. A verseny 2018. január 20-án, az argentin Córdoba városában érkezik be a célba.

Forrás és képek: autoblog

ElőzőSegítség a természetgyógyászatból és az alternatív medicinából ízületi problémákra
KövetkezőMeglepetések helyett: keressünk interneten a saját nevünkre
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza