Börgönd — Semmi evilági dolog nem ijeszti meg Korzenszky Richárd (78) atyát, még a négyezer méteres magasság sem.
A Tihanyi-apátság nyugalmazott perjele halált megvető bátorsággal vetette magát a mélybe egy repülőgépről – erről a veol.hu írt először.
Ez volt az atya első ejtőernyős tandemugrása, de biztosan nem az utolsó. Az idős szerzetes az ugrás első pillanatában rajongója lett a szabadesésnek, és már azt tervezi, hogy a nyolcvanadik születésnapján újra ugrik majd.
– Mindig lenyűgözött, mekkora bizalom van a kisgyermekekben, akiket az apjuk feldob a magasba és elkap. Ezt a bizalmat szerettem volna megtapasztalni, rábízni magam valamire, amit nem ismerek. Emberi élet nincs jövő nélkül, a jövő pedig kiszámíthatatlan, de kell legyen bátorságom vállalni – magyarázta Richárd atya, hogy miért vállalkozott a szokatlan légi kalandra.
Semmi félelem nem volt benne, csak feszültség az ugrás előtt, aztán az is feloldódott a repülés szabadságában. – Döbbenetes élmény volt megtapasztalni a szabadesést, érezni az elemeket, közben látni az alattam mozgó térképet. Repültünk, mint a madarak. Amikor kinyílik a repülő ajtaja, még bent vagyok, odakint az ismeretlen mélység, ez egy köztes állapot, ahonnan nincs visszaút. A halál is egy ilyen élmény, meg kell élni, de csak „az innent látom, az odaátot nem”. A hívő ember számára nem az élet vége, hanem valaminek a kezdete – idézte fel az élményt.
Az ugrást szervező Albatrosz Repülő Egyesület tagjai hamar szívükbe zárták az atyát. – Hibátlan vendég volt, pont azt tette, azt érezte, amit ilyenkor kell, meghazudtolva a korát. Jövőre Tihany fölött szeretnénk ugrani vele – ígérte Hegyháti Zoltán, az egyesület vezetője.
220 km/óra
4 ezer méteres magasságig nem kell oxigénpalackot vinni, ezért ez az optimális magasság az ugráshoz. Ha tiszta az idő, onnan több száz kilométeres távolságban is ellátni. A gép 20-25 perc alatt ér fel, innen 2800 méteres zuhanás következik. Az atya és más ejtőernyősök is 10 másodperc alatt érik el a 220 km/h-s esési sebességet. Akik már ugrottak, állítják, a közhiedelemmel ellentétben nem liftezik az ember gyomra úgy, mint a hullámvasúton, viszont hosszú másodpercekig nem tudni, hol van a fent és a lent.
blikk