Január elejétől 18 százalékos áfakulccsal számolhatnak azok a vendéglátóhelyek, amelyek nemcsak értékesítik az ételt, helyben készült italt, hanem el is lehet fogyasztani azt. Sok helyen viszont maradt ugyanannyi az ára az immáron olcsóbb terméknek, az IKEA például azonnal megszüntette az elvitelt, hogy ne kelljen magasabb áfát fizetniük, végül ezt visszavonták.
A január elsejével életbe lépett szabályozás szerint 18 százalékos áfát fizetnek azok az éttermek, vendéglátóhelyek, amelyek kész, vagy félkész ételeket forgalmaznak, valamint ehhez a helyben fogyasztást is lehetővé tesznek. Az adócsökkentés kizárólag a helyben fogyasztott ételekre vonatkozik,
elvitelre, házhoz szállításra viszont nem.
Italoknál csak a helyben készült, nem alkoholos nedűk esetében érvényes a csökkentett áfa. Nem vonatkozik például a szeszes italokra, kész üdítőkre, de a helyben készített italokra sem, ha alkoholt tartalmaznak (például a koktélokra). Ugyanakkor bármit is iszik a vendég egy olyan vendéglátó egységben, ahol nincs étel a kínálatban,
ott mindenre 27 százalék áfa vonatkozik.
Ám így is szépen lehet trükközni és kijátszani az új adótörvényt.
„Én semmit nem érzékelek az adócsökkentésből, pedig arra számítottam, hogy a limonádé, a pizza olcsóbb lesz a tavalyihoz képest”
– panaszkodott a Ripost-nak egy ismert budapesti kocsma vendége, aki szerint így több haszna van a helynek, miközben a fogyasztó tulajdonképpen többet fizet.
Ügyes magyarázat a trükközésre
A Ripost megkérdezte az említett hely üzletvezetőjét is, aki egyértelmű választ adott az adócsökkentés utáni változatlan árakra.
„Miközben idén mindenki árat emelt, mi ezt nem tettük, mondjuk úgy: beleépítettük a többletköltségeket az áfacsökkentés után fennmaradó nyereségbe. Így kényelmesebb a fogyasztóinknak és nekünk is egyszerűbb”
– magyarázta a kocsmáros.
Van, ahol időben felkészültek
Egy belvárosi söröző már tavaly év végén átállította az online pénztárgépüket, így a pultosok könnyen be tudják ütni a 18 vagy 27 százalékos áfát. Emellett egy szoftvert is használnak, ami megkönnyíti a rendelések felvételét és a számlázást is.
„Az új törvény életbe lépése előtt beállítottuk a számítógépes rendszerünkben minden egyes termék megfelelő áfáját. Tehát a vodkához automatikusan 27, míg a limonádé 18 százalékot kapott, így nem kell ezen gondolkodniuk az alkalmazottaknak. A nálunk fogyasztott pizza árát pedig lejjebb vittük az év elején”
– magyarázta a tulaj.
Elkezdem enni, de elvinném…
Sok vendéglátósnál az jelent problémát, ha valaki kiér egy ételt vagy italt, majd utána elvinné: az elvitel után ugyanis 27% áfát kellene fizetni. A budapesti bulinegyedben sok helyen engedik meg, hogy a vendég elvitelre kérjen italt: ez pedig magasabb áfát jelent egy limonádénál vagy egy forralt bornál is. Ha pedig elcsomagoltatnánk a maradék ebédet, ugyancsak az elvitel után kellene adózni. A szakértő szerint viszont egyértelmű a helyzet.
„Az a fogyasztás, ami helyben kezdődik, felszolgált ételnek számít. Így akkor is a 18 százalékos adókulcs alá esik, ha végül becsomagoltatja és hazaviszi a vendég”
– mondta dr. Tóth András jogász, aki szerint független az étel vagy ital további sorsától az áfa, ha a fogyasztó helyben fogyasztásra kérte.