Jelentősen megnövelték védelmi kiadásaikat a NATO-tagállamok az idei év elején: a védelmi szövetség legfrissebb statisztikai adatai szerint már több mint húsz ország érte el a kétszázalékos küszöböt, azaz a GDP legalább két százalékát fordítják védelmi kiadásokra.
A tagállamok között olyanok is szerepelnek, melyeknek először sikerült teljesíteniük a NATO-s célt, ide tartozik Németország, Hollandia, Norvégia és Törökország.
Az elmúlt évtizedek legnagyobb növekedéséről beszélt Jens Stoltenberg NATO-főtitkár hétfőn a Fehér Házban tett látogatása során: a védelmi szövetségben ugyanis jelentősen megnőtt azon tagállamok száma, melyek védelmi kiadásai teljesítik a NATO egyik célkitűzését, azaz a GDP legalább két százalékát fordítják védelmi kiadásokra.
A 32 tagállam közül már több mint húszan emelték meg védelmi kiadásaikat az idei év első felében, vannak köztük olyan országok is, melyek először érték el a kétszázalékos küszöböt. A Politico brüsszeli hírportál összesítése szerint ebbe a kategóriába tartozik Németország, Hollandia, Norvégia és Törökország.
A NATO által közzétett adatokból az is kiderült, mely tagállamok fordítják a legkevesebbet a védelmi kiadásokra: Kanada, Belgium, Luxemburg, Szlovénia és Spanyolország.
Korábban Stoltenberg arra is rámutatott, mindebből nemcsak Európában profitálnak, hanem a tengerentúlon is, mondván a védelemre fordított pénzek jelentős része az Egyesült Államokban köt ki, ahonnan a felszereléseket és egyéb eszközöket vásárolnak.
A főtitkár már nagy erőkkel készül az idei csúcstalálkozóra, melyet július 9–11. között Washingtonban fognak megtartani. A tárgyalások az Európában jelentősen átalakult biztonsági helyzet miatt kiemelt fontosságúak.