A Pentagon szerint egyre több az olyan nemzetközi konfliktus a világban, mely során atomfegyvert vethetnek be a nagyhatalmak.
Az elmúlt évtizedben meredeken növekedett annak a valószínűsége, hogy az atomhatalmak nukleáris fegyvert vessenek be egy regionális vagy globális konfliktus során – olvasható az Amerikai Védelmi Minisztérium (Department of Defense – USDOD) egyik titkos jelentésében, ami még 2020 áprilisában született, de egy civil szervezetnek nemrég sikerült kiperelnie az információszabadságról szóló törvényre hivatkozva.
Pentagon warned of growing risk of nuclear war in 2020 report https://t.co/p5nR1LXpNo pic.twitter.com/3GockFyqzw
— New York Post (@nypost) July 9, 2021
A „Közös Nukleáris Műveletek” címet viselő jelentés első fejezetében azt írják, hogy amíg az Egyesült Államok megpróbálta csökkenteni az atomfegyvereinek számát a közelmúltban, addig más országok éppen az ellenkező irányba mozdultak el ezen a téren. Amerika potenciális ellenfelei – ide értve Kínát és Oroszországot – növelték a nukleáris arzenáljukat, melynek eredményeképp jelentősen megnőtt egy esetleges atomháború lehetősége.
„Az atomhatalmak új típusú nukleáris képességekkel egészítették ki a fegyverarzenáljukat, a külpolitikai stratégiájukban pedig fokozták a nukleáris fegyvereik szerepét, és egyre agresszívabb magatartást tanúsítanak az ellenségeikkel szemben”
– olvasható a 67 oldalas dokumentumban, amiben azt is megjegyzik, hogy az atomfegyverek jelentette fenyegetettség mellett a hagyományos, vegyi és a biológiai fegyverek, valamint a kibernetikus támadások is egyre nagyobb problémát jelentenek a világban.
Oroszország és Kína mellett Észak-Koreát és Iránt is potenciális nukleáris fenyegetésként nevezték meg a jelentésben, mely szerint „Phenjan folyamatos atomfegyvereket fejleszt, ami jelenleg a legközvetlenebb és legsúlyosabb veszélyforrás a nemzetközi biztonságra és stabilitásra nézve.”. Teherán pedig „egyre nagyobb hatótávolságú ballisztikus rakéták gyárt, valamint az agresszívabb külpolitikai stratégiája egyre inkább destabilizálja a vele szomszédos országokat.„
Fontos megjegyezni, hogy a napokban nyilvánosságra hozott dokumentum még 2020 áprilisában született, és azóta a Joe Biden vezette kabinet 5 évvel meghosszabbította az úgynevezett Új START-szerződést, melynek értelmében Amerika, Oroszország és a NATO-szövetséges országok továbbra is kiállnak a meglévő leszerelési, fegyverzet-ellenőrzési, valamint a tömegpusztító fegyverek elterjedésének megakadályozására vonatkozó megállapodások és kötelezettségvállalások fenntartása mellett.
Mindeközben azonban Robert Wood amerikai diplomata azt mondta a genfi leszerelési világkonferencián csütörtökön, hogy Kína a haditengerészeti és légi nukleáris fegyverrendszereket fejleszt, ami megváltoztathatja a nemzetközi stratégiai stabilitást, és ez kényszerhelyzetbe hozhatja az Egyesült Államokat.
Forrás: Ripost / Hirmagazin.eu
Kép: fuhu