ARTUS, a műméh

hirmagazin_2015-07-29_073745
A technika fejlődésével már a természetes szelekció nem úgy működik, mint annak idején, amikor még a sorsra bízták az újszülötteket. Ma már a fejletlen, szinte életképtelennek mondható babát is képesek megmenteni.
Akkor beszélünk koraszülöttségről, ha a baba a normál 40. terhességi hétnél korábban, a 37. hét előtt születik meg. Ekkor olyan éretlen, hogy a külvilághoz is nehezen alkalmazkodik.

Ez az állapot számos veszéllyel, betegséggel járhat. A koraszülött csecsemők legtöbbjének, a további fejlődéshez orvosi segítségre van szükségük. Inkubátorba helyezik az apróságokat, ahol napokat, heteket, sőt hónapokat is tölthetnek. A koraszülöttekkel foglalkozó szakemberek felismerték azt, hogy a zártság, a méhen belüli állapot nagyon hiányzik a jóval idő előtt született csöppségeknek, ezért egy németországi textilkutatással, fejlesztéssel foglalkozó intézet olyan segédeszközt igyekeztek kikísérletezni, amely az anyaméhen belüli állapotot imitálja.

Az ARTUS, az úgynevezett mesterséges anyaméh, a zártság biztonságán kívül hangingerekkel is szolgál. Az anya hangját és szívverését is hallani lehet, valamint olyan mozgást éreztet a babával, mintha édesanyja jönne, menne, tenné napi feladatait a babavárás idején. Az eddigi inkubátorok erre nem voltak képesek, csak a megfelelő páratartalmat, hőmérsékletet és az oxigént biztosították. Nagy előrelépés az anyaméh élethű imitációja.

Ahhoz, hogy a baba minél jobban fejlődjön egy mesterséges inkubátorban, az szükséges, hogy minél jobban hasonlítson az anya testén belüli életteréhez. Ehhez speciális, az inkubátor béleléséhez szükséges anyag kell. A mesterséges anyaméh működéséhez, az ingerek közvetítéséhez nem szükségesek elektromos vezetékek, mert azok káros sugarakat gerjesztenének az amúgy is érzékeny koraszülötteknek. A mű anyaméh fertőtlenítővel tisztítható.

A motoros és szenzoros ingereket közvetítő ARTUS elősegíti azoknak a csecsemőknek az agyi fejlődését, akiknek még az anyaméh védelmében kellene heteket tölteniük. A mesterséges anyaméh már alkalmazásban van, az eredmények biztatóak.

Forrás: marmalade;

Korrektúra: www.hirmagazin.eu

Exit mobile version
Megszakítás