Megengedőbb lehet hazánkkal Merkel utódja..

Armin Laschet és Angela Merkel az az észak-rajna-vesztfáliai Aachenben FOTÓ: REUTERS/Thilo Schmuelgen
Észak-Rajna-Vesztfália miniszterelnökét, Armin Laschetet választották meg a CDU új elnökének a német kereszténydemokraták digitális formában tartott tisztújító küldöttgyűlésén.
Armin Laschet 521 szavazatot kapott a CDU kongresszusán a második fordulóban, ellenfelére, a konzervatív Friedrich Merzre 466 voks jutott. Az első körben ugyan az elsősorban a keletnémet tartományi küldöttek által támogatott Merz végzett az élen, ám mindössze öt százalékkal előzte meg Laschetet. A harmadik jelöltre, Norbert Röttgenre, a német Bundestag külügyi bizottságának elnökére ekkor 224 voks jutott, így kiesett a további versenyből. A 2018 decemberében pártelnökké választott Laschet első beszédében köszönetet mondott a „nagy bizalomért”. Már a választást megelőző beszédében érezhetően elhatárolódott Merztől. Mint fogalmazott: egységre, s olyan csapatkapitányra van szükség, aki összetartja a pártot. Ezzel szemben Merz a jövendőbeli vezető fontosságát emelte ki. A pártelnökválasztás eredménye pénteken válik hivatalossá, mert ekkor teszik közzé a levélben leadott szavazatokat. Ám a papíron már csak Laschet neve fog szerepelni, azaz a küldötteknek vele kapcsolatban kell majd eldönteniük, hogy elfogadják-e új elnöküknek, vagy sem. Laschet egyébként arra kérte a tagságot, hogy a levélben leadott szavazatok esetében is támogassák őt, egyúttal köszönetet mondott az eddig elnökként tevékenykedő Annegret Kramp-Karrenbauernek az eddigi munkájáért. Kiemelte továbbá a kivételes viszonyt a másik uniópárttal, a keresztényszociális CSU-val. Nagy különbség volt abban, hogyan fogadta az eredményt Merz, illetve Röttgen. Előbbi gratulált ugyan az új pártelnöknek, de nem mondta ki azt, hogy hajlandó együttműködni Laschettel. Ugyanazt a hibát követheti el, mint 2018-ban, amikor hajszállal maradt alul Kramp-Karrenbauerrel szemben, de a választás után semmiben sem segítette az akkor megválasztott pártelnök munkáját, hanem sértetten háttérbe vonult. Norbert Röttgen viszont teljes támogatásáról biztosította Armin Laschetet és szintén azt hangoztatta: összefogásra van szükség. A legfontosabb kérdés, Armin Laschet lesz-e az uniópártok kancellárjelöltje, ezzel – feltehetően legalábbis – Angela Merkel kancellár utóda. A közvélemény-kutatásokban szerint ugyan jóval népszerűbb nála Markus Söder, a CSU elnöke, bajor miniszterelnök, de Laschet – ne feledjük: az észak-rajna-vesztfáliai a CDU legfontosabb tagszervezete – aligha engedi át neki a kancellárjelöltséget. Laschet elsőre kicsit puhánynak tűnik, valójában azonban nagy küzdő. Ráadásul A CDU mintegy 36 százalékos népszerűségéből körülbelül hat százalék esik a csak Bajorországban működő CSU-ra, így a kereszténydemokraták politikai súlya kisebb. Harmadrészt pedig Laschet a CDU nagyon fontos láncszeme, aligha veszi bárki is a kereszténydemokraták vezetésében, hogy inkább álljon félre Söder kedvéért.

Mire számíthat a magyar kormány?

Armin Laschetet a folyamatosság emberének tartják, aki Merkel irányvonalát követi majd, de – eddigi megnyilatkozásai alapján – még megengedőbb lehet a magyar kormánnyal szemben, mint a még hivatalban lévő kancellár. Ezt az a nemrégiben elhangzott kijelentése is igazolja, amely szerint ha európai megoldást találnak a menekültválság megoldására, az még nem azt jelenti, hogy mind a 27 országnak ugyanazt kell tennie és Magyarországot nem lehet kényszeríteni a menekültek befogadására. Laschet a múltban is igen szívélyes volt az Orbán kormánnyal és képviselőivel. Ódzkodott a budapesti kabinet nyílt bírálatától. 2016-ban, az 1956-os forradalom 60. évfordulóján Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztert fogadta, s bár már addig is számos, nemzetközi visszhangot keltett antidemokratikus törvényt fogadott el az Orbán kormány, Laschet erre utalást sem tett. Örömtelinek nevezte, hogy Magyarország az EU tagja, emlékeztetett a határnyitásra és külön kiemelte, „sokat köszönhetünk Magyarországnak.” Némi jóindulattal apró bírálatnak nevezhetjük a következő kijelentését: „A közös európai értékek a szabadság, a jogállamiság, a szolidaritás a jelenlegi uniós kihívások mellett is a megoldások alapját kell, hogy képezzék”. Laschet kivételes óvatosságát az magyarázhatja, hogy a német tartományok közül Észak-Rajna-Vesztfália a legnagyobb befektető Magyarországon, Bajorországot is megelőzve. Néhány tízezer magyar él a tartományban és többrétű együttműködés zajlik Magyarország és Észak-Rajna-Vesztfália között.
nepszava

ElőzőLemondott a kínai vakcinát gyártó cég teljes vezérkara
KövetkezőTovább dagad a jobbikos botrány..
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza