Az arborétum telepítését az akkori földművelésügyi miniszter rendeletére, kimondottan erdészeti céllal, a Gödöllői Erdőigazgatóság 1902-ben kezdte meg és 1914-ben fejezte be. Létesítésének eredeti célja a nálunk állományokat nem alkotó fafajok, elsősorban fenyők honosítása volt, kiemelt céllal az alföldfásításra alkalmas, valamint a Gödöllői dombvidék erdőállományait feljavító értékes fafajok megtalálása.
Az első világháború során a kerítések tönkrementek. A faállományok a vad, főleg a szarvas szabad prédájává váltak. Az 1920-as és 30-as években az erdőigazgatóság felújította a fiatalosokat, és az arborétum a magyar erdőgazdálkodás külföldön is ismert, elismert büszkesége volt. A második világháború után az arborétum újra hasonló sorsra jutott, mint 1914 után.
Az Országos Erdészeti Főigazgatóság 1956-ban az arborétumot a Gödöllői Erdőgazdaság kezelése és az Erdészeti Tudományos Intézet felügyelete alá rendelte azzal, hogy a háború folyamán nagyrészt tönkrement arborétumot részben rekonstruálják, valamint kísérleti bázissá alakítsák át. A fenti dátumtól több jelentős beruházást hajtottak végre az arborétum területén. A növényállomány fejlesztése (bővítése) 1978-ra érte el azt a szintet, hogy a gyűjteményt természetvédelmi területté nyilvánítsák.
A fejlesztésre további lehetőséget adott a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium rendelkezése, mely az arborétum kezelését 1976-tól az Erdészeti Tudományos Intézetre bízta. Ez arra ösztönözte a budapesti kutatókat, hogy kísérleteik egy részét itt, saját területen állítsák be. Az ezzel kapcsolatos területigény oly mértékben nőtt, hogy az Intézet 1970-ben a szomszédos isaszegi erdőből 216 ha-os területet kért és kapott kísérleti célokra, illetve bővítésre. Ezzel az arborétum területe 347 hektárra nőtt. Az Intézet munkájának eredményeként jelenleg 147 kutatási terület, illetve 154 nyitvatermő és 722 lombos fafaj, illetve alfaj, vagy változat található az arborétumban, amelynek egy része 1989-től a nagyközönség számára is megnyílt.
Az arborétumot kerekes székkel is látogathatják.
További kirándulási lehetőségek mozgáskorlátozottaknak
GPS koordináták: 47.5916 / 19.3549
Forrás:Gödöllő;Képek: Google;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu;
Cím: Gödöllő Arborétum Gödöllő
Tel: 0036705322177
E-mail: szerkesztoseg@hirmagazin.eu
Web: www.hirmagazin.eu