Martonvásár — Mesebeli fafaragványok sorakoznak Varga József (67), vagyis Bütyipapa polcain. A legapróbb részletekig kidolgozott várak, manólakók és a József védjegyévé vált kis házak. Nincs két egyforma, csak egyvalami közös: kézzel készültek.
– A feleségemmel nagyon sokat vártunk az első unokánkra – emlékezett József. – Nyugdíjaztak a dunaújvárosi Vasműből, ahol villamosmérnökként dolgoztam. Imádtam a munkám! Nagy váltás volt otthon lennem tétlenül. Az első hónapokban kétségbeesetten munkát kerestem, aztán érkezett a hír: úton volt Samu, az első unokánk. Akkora volt az örömöm, hogy úgy éreztem: muszáj valamit csinálnom, amivel kifejezhetem. Soha nem dolgoztam fával, mégis kedvet éreztem hozzá.
Azután jött egy lányunoka, ekkor álmodta meg az első kis házakat és manólakokat. Ahogy József rákapott az alkotás ízére, úgy alakította ki a műhelyét, ami legalább olyan mesebeli, mint az ügyes kezű nagypapa játékai. Ezernyi megmunkálásra váró fa, ág, kéreg, gyökér sorakozik a polcokon.
– A munka úgy kezdődik, hogy leülök, és nézegetem a fákat, próbálom meglátni, mi van bennük. Nem rajzolok, nem tervezek: játszom, kísérletezem – fejtegette. – A kisautók fél nap alatt készülnek el, egy-egy váron két hétig is dolgozom. Van, hogy valamelyik annyira a szívemhez nő, hogy nem tudok megválni tőle. Ezek nekem nemcsak tárgyak, de a gyermekeim.
Kíméli a környezetet
Amellett, hogy szép, a fából készült játéknak más előnye is van: egészen más a tapintásuk, a struktúrája, mint a műanyagoknak. Serkenti a gyerekek érzékszerveinek működését, és mivel könnyebben javítható, így környezettudatosabb is, mint a műanyag.
Blikk