Megérkezett a FAO első előrejelzése az évre: a gabonatermelés szintje elmaradt a rekordtól

Fotó: ©FAO/Olivier Asselin

Róma 2018. május 3. – Változatlan maradt az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) által figyelemmel kísért élelmiszerkosár árindexe áprilisban (173,5 pont), alig 2,7 %-kal meghaladva a tavaly ilyenkori értéket.

A gabonafélék és tejtermékek esetében folytatódott az emelkedő trend, míg a cukornál épp ellenkező irányú volt a mozgás.

A FAO egyúttal nyilvánosságra hozta első előrejelzését a 2018-19-es szezonra, csökkenést prognosztizálva a globális gabonatermelés és –készletek terén, melyek rekord(közeli) értéken voltak.

Az előttünk álló év

A korai előrejelzések szerint jó évre számíthatunk, még a negatív korrekció ellenére is, olvasható a FAO legfrissebbGabonakészletek és –igények gyorsjelentésében.

A teljes gabonakibocsátás (2607 millió tonna) 2018-ban várhatóan 1,6 %-kal lesz alacsonyabb a tavalyi rekordközeli értéknél.

A csökkenés fő oka a kukoricatermelés visszaszorulása, különösen az Egyesült Államokban. Közben az orosz búzatáblákból is kisebb termés várható. Mindemellett, főként az ázsiai termelésbővülésnek köszönhetően a globális rizstermelést 510,6 millió tonnára becsülik szakértők, ami 1,3 %-os éves növekedést jelent.

A gabonaigény ezalatt minden idők legnagyobb értékére, 2626 millió tonnára duzzadhat a FAO jelentés szerint. Nő a rizs, búza és a szemes termények felhasználása is.

Ennek eredményeként a világ gabonakészlete 2,7 %-kal csökken a 2019-es szezonzárásra.

A nemzetközi kereskedelmi forgalom várhatóan 0,6 %-kal 406 millió tonnára szorul vissza, állítja a FAO.

Ártrendek

A gabonaárak 1,7 %-kal emelkedtek, a trend már negyedik hónapja tart, így a mutató 15,4 %-kal áll magasabban a tavaly ilyenkor mért értékéhez képest. A búza árát a kedvezőtlen amerikai időjárásról szóló hírek, míg a kukoricáét a szűkösebb kínálat hajtja fölfele. A rizs ára szintén nőtt.

Csakúgy, mint a tej- és tejtermékek ára, melynél a 3,4 %-os drágulást az erős kereslet okozta.

FAO élelmiszerár-index hónapról hónapra követi a nemzetközileg legfontosabb öt élelmiszer-termékcsoport azok kereskedelmi értékével súlyozott árváltozását.

Más alindexek, mint a növényi olajoké (1,4 %), a húsféléké (0,9 %) vagy a cukoré (4,8 %) eközben csökkentek. Ez utóbbi esetében tavaly december óta töretlen a trend, és így tavaly áprilishoz viszonyítva 24 %-kal lett olcsóbb a cukor a nemzetközi piacokon. A háttérben egyrészt India és Thaiföld, a világ második legnagyobb cukortermelője, állnak, akik elárasztják a piacot cukorral, másrészt a világ legjelentősebb termelőjének, Braziliának a valutaleértékelődése.

Forrás és további információ:

PLÁNTEK LEA
Kommunikációs és ENSZ kapcsolattartó
FAO Európai és Közép-Ázsiai Regionális Iroda
[email protected]

+36 1 461 2035

ElőzőNövelik a kihalással veszélyeztetett rákosi vipera és túzok élőhelyét Bugacon
KövetkezőYbl Miklós tervei alapján épült templomot újítanak fel Budapesten
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza