22.2 C
Budapest
2024. május. 6. hétfő

Apaj bemutatása

Fekvése

A Kiskunsági Nemzeti Park szomszédságában, Budapesttől 50, a megyeszékhelytől, Kecskeméttől 60 km távolságban fekszik, az 51-es út közelében. A Ráckevei-Duna a településtől 8 kilométerre folyik.

Története

Első okleveles említése 1291-ből származik,Opoy néven. Egy ideig királynői birtok, majd a Margit-szigeti apácák tulajdonába került, de volt – többek között – a Balassa család birtokában is. A 15. században két településrészből állt, Alsóapajból és Felsőapajból. A török hódoltság idején elpusztult és csak a 19. század során népesült be újra. Akkori neve Apajpuszta volt. 1945 után uradalmi központ jellege megszűnt, közigazgatásilag Dömsödhöz tartozott. 1985-ben vált önálló községgé vált, köszönhetően A Kiskunsági Állami Gazdaság fejlődésének. Híres ló- és szarvasmarha-tenyésztéséről és jelentős a közelben élő túzokok állománya is.

1967 óta minden évben itt rendezik a Kiskunsági Pásztor és Lovasnapokat.

Látnivalók

Millenniumi park
Az ezeréves magyar államiság tiszteletére készült el a településen a Millenniumi park emlékkővel és emléktáblával. 1998-ban tették le a park mellett épülő templom alapjait.

Szikes puszta, Apaj
A mai Apajpuszta a Kiskunsági Nemzeti Park része, Felső-kiskunsági szikes puszta néven, amely az ország második legnagyobb kiterjedésű szikes pusztája.
Talaja meszes-szódás szik. Csapadék hatására szappanszerűen ragadós és csúszós, szárazon kőkemény. Nyáron ujjnyi repedések keletkeznek a fehéren izzó talajon, melynek felületén kivirágzik a sziksó.
A terület legbecsesebb természeti értéke a puszták nagy testű madara, a fokozottan védett túzok, amelynek itt jelentős (150 példányra becsült) populációja él. Ez a jellegzetesen pusztai madár háborítatlan életkörülményeket igényel, ezért élőhelyének, fészkelésének zavartalanságát őrzik.
A puszta növényzete sótűrő. Itt virít a takarmányszénát is adó sziki mézpázsit és a szárazkötészet kedvenc anyaga, az augusztusban virágzó lila színű sóvirág. Az ősgyep jelenlegi állapotának fenntartásában fontos szerepe van az ősi magyar állatfajták külterjes tartásának: a szürke marhának, a racka és cigája juhnak, amelyek a nemzeti park nagyállási telepén tekinthetők meg. A végtelennek látszó síkságon még láthatók a tájba simuló nádfedeles házak, tanyák.
A Kiskunsági Nemzeti Park védett területe csak engedéllyel és vezetővel látogatható.

Réce tanösvény
A Réce tanösvény az Apaji halastó és a környező szikes puszták gazdag élővilágát mutatja be.
Megközelítése: Apajról a Kunpeszér-Bugyi összekötő úton.
Hossza: 1100 m
Az útvonal jelzése: fehér nyíl
Bejárható: egész évben, gyalogosan
Állomások:
1. Apaji halastavak (vizes élőhely rekonstrukció)
2. Madárélet a tavon
3. A nádasok madárvilága
4. A töltés mentén haladva
5. Puszták világa

Cím: 2345 Fő tér 2.
Tel: +36 (24) 408 173
E-mail: [email protected]
Web: http://www.apaj.hu/

Előző hír
Következő hír

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem