A bogyós gyümölcsök mint az áfonya, az eper és a szeder csakis jót tesznek az egészségünknek. Természetes gyógyszerként is szolgálnak, hiszen sok-sok vitamint, ásványi anyagot, antioxidánst és egyéb tápanyagot biztosítanak a szervezetünk számára.
Mutatjuk is, hogy melyik bogyós gyümölcs építi a csontokat, melyik védhet meg bennünket a cukorbetegségtől és melyik bogyós gyümölcs segítheti felpörgetni az anyagcserénket.
A fekete áfonya tele van antioxidánsokkal, pontosabban antociánokkal, amelyek jelentősen csökkentik a szívkoszorúér-betegség kockázatait. Az antioxidánsok mindezek mellett késleltetik az öregedési folyamatokat, illetve csökkentik a rákos betegségeket előidéző sejtkárosodások veszélyeit. A fekete áfonya rendszeres fogyasztásával más betegségek – mint a szürkehályog, aranyér, szívbetegség, varikózus véna, fekélyek és glaukóma – kockázata is csökkenhet.
Az eper olyan tápanyagokat tartalmaz, mint a kálium, a C-vitamin, a K-vitamin, a B-vitaminok, a mangán, a jód, a magnézium, a folsav, az omega-3 zsírsavak és a réz. Sok tanulmány számolt be arról, hogy az eper tápanyagai a már kezdődő sejtkárosodásokat is vissza tudják fordítani.
A legfrissebb hírek itt!
A szeder sok C-vitamint, ellaginsavat és E-vitamint tartalmaz. Nemcsak antioxidánsokban, hanem pektin nevű rostban is bővelkedik. Ezek a rostok nagyon eredményesen csökkentik a magas koleszterinszintet. A szeder rendszeres fogyasztása megakadályozhatja a szájüregi daganatok kialakulását.
A málna a szív egészségét védő rostokat és polifenolokat tartalmaz. Ez a kombináció nagyon hatékony lehet a szívbetegségek megelőzésében, kivédésében. Gyulladáscsökkentő és rákellenes fitotápanyagokat is tartalmaz, például C-vitamint, mangánt és rostot. Olyan tápanyagokban is bővelkedik a málna, amelyek csökkentik az elhízás és a zsírmájbetegség kialakulásának a kockázatait.
A cseresznye is bogyós gyümölcsnek számít. Magas kvercetin- és ellagsavtartalommal rendelkezik, amelyekkel kapcsolatban bebizonyosodott, hogy megállítják a sejtekben a rákot okozó mutációkat. Olyan antioxidáns flavonoidokban is gazdag, amelyek elősegítik a sejtek és a szövetek növekedését. Magas a bioflavonoidtartalma is, amely pozitívan hat az izmok és az ízületek egészségére. A cseresznye ezen kívül melatoninban is bővelkedik, amelynek kulcsszerepe van az egészséges alvási szokások szabályozásában.
A gojibogyó 18 esszenciális aminosavat, nagyon sok ásványi anyagot, vitamint, szelént, linolsavat és béta-karotint is tartalmaz. Egy tanulmány azt írta le, hogy azok a daganatos betegek, akik gojibogyót szedtek, sokkal jobban reagáltak a kezelésekre, mint akik nem fogyasztottak ilyen gyümölcsöt.