Budapest egyik ikonikus emlékműve, a magyar történelem és kultúra szimbóluma, az Anonymus-szobor a Városligetben található.
A kedvelt fotótéma a magyar történelem egyik legjelentősebb alakjának, a történetíró Anonymusnak (annyi mint Névtelen) állít emléket. Ha a magyar fővárosba látogatsz, mindenképpen érdemes ellátogatnod ehhez a különleges szoborhoz, és megismerned annak történetét.
Ki volt Anonymus?
A 12. században élt Anonymus, vagyis Névtelen, a legrégibb magyar történetíró, aki a Gesta Hungarorum (Magyarok cselekedetei) című művében foglalta össze a honfoglalástól a 12. századig tartó magyar történelmet.
A „Gesta Hungarorum” a magyarok honfoglalásáról szóló első fennmaradt írásos emlék, amelyet latin nyelven írt. Anonymus kiléte azonban mindmáig ismeretlen, mivel nevét sosem tárta fel – ezért hívják „névtelennek” vagy „Anonymusnak”.
Az Anonymus-szobor
A szobor talapzatát Bálint Zoltán és Jámbor Lajos építészek tervezték. Magát a bronz szobrot Ligeti Miklós készítette 1903-ban, és azóta a Városliget egyik legkedveltebb látványossága. Ligeti nagyon fiatal, mindössze huszonhét éves volt, mikor 1898-ban Bánffy Dezső miniszterelnök megbízta a feladattal.
A szobor a leghíresebb magyar történetírót szerzetesként ábrázolja, elmélyült gondolkodásra utaló pózban. Mivel nevét nem tudjuk, az arcát sem jelenítette mega szobrász, csukja takarja el azt. Az arcát szinte teljesen elrejti a köpeny, így azonosítása lehetetlenné válik, ezzel is szimbolizálva a történelmi figura rejtélyességét.
Az ülő alak a kezében tartja a Gesta Hungarorum lapjait és egy íróeszközt is.
A szobor környezetében elhelyezkedő fák és növényzet különleges hangulatot kölcsönöznek a helyszínnek, mintha egy mesebeli erdőben járnánk. Sokan úgy tartják, hogy a szobor tollát megérinteni szerencsét hoz, különösen, ha valaki írói vagy történészi pályára vágyik.
Hogyan található az Anonymus-szobor?
Anonymus szobra könnyen megközelíthető a Városligetben, Budapest egyik legnagyobb és legnépszerűbb parkjában. A szobor a Vajdahunyad vára udvarán található, amely maga is egy történelmi és építészeti csoda. A Mezőgazdasági Múzeum épületével szemben érdemes keresni a fák ölelésében. A park gyalogosan, kerékpárral, vagy a város tömegközlekedésével is jól megközelíthető, és a látogatás bármely évszakban különleges élményt nyújt.
Az Anonymus-szobor nemcsak egy emlékmű, arra emlékeztet bennünket, hogy a múltunk megismerése nélkül nem érthetjük meg a jelent.
Anonymus-szobor, nyitókép tulajdonosa Bognár Géza