Áno životu prišli do Bratislavy povedať desaťtisíce ľudí (DNES, 08:05)
Na podujatie prišli ľudia z celého Slovenska. Organizátori avizovali aj podporovateľov z Českej republiky, Rakúska či Nemecka. Ľudia zaplnili celé námestie aj priľahlé uličky. Dav siahal až po Kamenné námestie, opačným smerom až po Župné námestie. Ľudia držali v rukách transparenty ako Som za život, Dieťa je dar, či Život je výzva. Nad hlavami účastníkov viali aj slovenské zástavy.
Na pódiu na Námestí SNP prebiehal kultúrny program a viacero príhovorov na tému ochrany života. „Som veľmi rád, že dnes pôjdeme spolu, aby sme ukázali našu úctu každému ľudskému životu,” uviedol vo svojej reči bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. Zdôraznil, že ľudský život je hodný ochrany v každej etape života.
Dav sa približne po 14.50 h pohol smerom na Kamenné námestie, odkiaľ prejde cez ulice Gorkého, Jesenského, Mostovú, Rázusovo nábrežie, k Mostu SNP a cez Staromestskú ulicu, Hurbanovo námestie a Suché Mýto späť na Námestie SNP. Vodiči v tomto čase budú musieť rátať s dopravnými obmedzeniami. Dopravu v centre mesta riadi polícia.
Hlavným iniciátorom a organizátorom Národného pochodu za život je Konferencia biskupov Slovenska. Bratislavský pochod za život nadväzuje na rovnaké podujatie v Košiciach, ktoré sa uskutočnilo v roku 2013. Vtedy do metropoly východu prišlo okolo 80.000 ľudí. Cieľom podujatia je vyzdvihnúť význam ľudského života a nutnosť chrániť ho od počatia po prirodzenú smrť.
Sprievodné podujatia prebiehali už počas uplynulého týždňa a soboty. Ľudia sa mohli zúčastniť na koncertoch, diskusiách i filmovom festivale.
Na Národný pochod za život do Bratislavy prišlo dnes od 70.000 do 85.000 ľudí. Také sú odhady organizátorov, ktoré prezentovali na tlačovej konferencii po skončení pochodu. Organizátori zároveň pripravili návrhy na zlepšenie právnej úpravy ochrany života, ktoré adresujú politikom.
„Na Národný pochod za život mohlo prísť od 70 do 85.000 ľudí. To je náš odhad. Podarilo sa nám zopakovať zázrak z Košíc,” uviedol hlavný organizátor podujatia Marek Michalčík. Podľa jeho slov má zmysel robiť takéto veľké podujatia na tému života. „Dnešok opäť potvrdil, že toto je vážna téma, ktorá trápi mnohých ľudí,” dodal. Podujatie zabezpečovalo približne 1000 dobrovoľníkov.
Spokojnosť s pochodom vyjadrili aj slovenskí biskupi. „Chcem vyjadriť radosť a vďačnosť z toho, že pri tomto podujatí sa ukázalo, že spoločenstvo tých, ktorí vyznávajú život a radosť zo života, je veľmi veľké,” uviedol bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko.
Organizátori zároveň sformulovali návrh na zlepšenie právnej úpravy ochrany života a systému pomoci tehotným matkám v krízovej situácii. „Naším cieľom je rovnosť v ochrane života všetkých ľudí bez rozdielu, vrátane nenarodených detí, tak v legislatíve, ako aj v praxi. Zároveň sme presvedčení, že tehotné matky v kritickej situácii majú dostať od spoločnosti pomoc a podporu. Preto sme sa obrátili na politické strany so zoznamom návrhov a požiadali sme ich, aby v najbližšom období presadzovali návrhy na zlepšenie situácie,” povedal Michalčík. Návrhy sa zameriavajú na tri oblasti: zlepšenie právnej úpravy ochrany života, zlepšenie systému pomoci nenarodeným deťom a tehotným matkám ohrozeným umelým potratom a zlepšenie rodinnej politiky a postavenia rodín s deťmi.