Jens Stoltenberg NATO-főtitkár kedden kétségbe vonta, hogy orosz katonai gépek véletlenül sértették meg két alkalommal is Törökország légterét, Recep Tayyip Erdogan török államfő pedig ennek kapcsán óva intette Moszkvát a két ország baráti viszonyának tönkretételétől.
Ankara magyarázatot vár
Egy azonosítatlan MiG-29-es harci repülő és egy Szíriában telepített rakétarendszer hétfőn „megzavarta” járőrtevékenységében és célként fogta be a török légierő nyolc F-16-os vadászgépét, amelyek a szíriai határ mentén teljesítettek szolgálatot – közölte kedden a török vezérkar.
A közlemény szerint a határ mentén járőröző gépeket az azonosítatlan MiG-29-es négy és fél percen át célként követte radarján, a Szíriában telepített légvédelmi rendszer pedig 4 perc 15 másodpercen keresztül tett ugyanígy.
A második
Ez napokon belül már a második incidens, amelynek során azonosítatlan MiG-29-esek török gépeket fogtak be célként. Ankara szerint ezen a két incidensen túl (az elmúlt hétvégén) azonosítottan orosz Szu-30-as katonai gépek még két további alkalommal sértették meg az ország légterét a szíriai határ mentén.
Kinek van ilyen gépe?
Moszkva a rossz időt okolta a Szu-30-asok légtérsértéseiért. A MiG-29-eseket illető incidensek kapcsán Igor Konasenkov, az orosz védelmi minisztérium szóvivője azt állította hétfői sajtótájékoztatóján, hogy az „erről szóló információknak az orosz légierő csoportjához a legkisebb köze sincsen”, miután Moszkva nem állomásoztat ilyen típusú gépeket Szíriában.
Megfigyelők ugyanakkor megjegyezték, hogy a szíriai légierő egész biztosan rendelkezik MiG-29-esekkel.
Az orosz befolyás növeléséért
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár szerint a légtérsértések „aligha voltak véletlenek”, Moszkva pedig nem adott „valódi magyarázatot” ezekre az incidensekre. Csütörtökön tanácskozást tartanak a NATO-országok védelmi miniszterei, amelynek egyik vezető témája az lesz, hogy miként alakítsa az atlanti szövetség az Oroszországgal való viszonyát.
Ezt a viszonyt – mondta el háttérbeszélgetésen egy nevének mellőzését kérő NATO-diplomata – nyilvánvalóan árnyalja Oroszország szíriai katonai fellépése. Oroszország a jelek szerint arra törekszik, hogy szíriai befolyásának növekedését saját alkupozíciójának javítására használja fel, amikor a Nyugattal való viszonya súlyosan megromlott az ukrajnai válság, az ukrajnai orosz katonai fellépés nyomán – tette hozzá a diplomata.
• Oroszország szeptember 30-án indított légi hadjáratot Szíriában, és azt állítja, hogy az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet, illetve más terrorcsoportok állásait támadja.
• A Nyugat, illetve Rijád és Ankara is azzal vádolja Moszkvát, hogy harci gépei jórészt a Bassár el-Aszad szíriai elnök rezsimje ellen harcoló, általuk támogatott lázadókat veszik célba, és ezzel tovább súlyosbítja a szíriai válságot.
Forrás: metropol; Kép: Google, illusztráció;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu