7.8 C
Budapest
2024. április. 24. szerda
HomeTudástárTechnika, kommunikációAmit az etikus hekkerek tudnak

Amit az etikus hekkerek tudnak

Ethical Hacking Konferencia 900 494 300x164
Forrás: hirado.hu | 2015. 05. 04. 12:41:00, Kép: Ethical Hacking Konferencia_900-494 Ethical Hacking Konferencia

Minden második IT-szakember szembesült már munkája során sikeres hackertámadással. A magyar informatikusok többsége szerint a cégek egyszerűen nem biztosítanak elegendő erőforrást ahhoz, hogy a vállalati információk biztonságban legyenek.
100 informatikusból 55 észlelt már sikeres hackertámadást pályafutása során – derül ki a május 8-ai Ethical Hacking Konferenciára készített friss biztonsági kutatásból. „Nem véletlen, hogy egyre több vállalat alkalmazza a hackerek eszköztárát saját biztonsági megoldásainak tesztelésére.
Nincs elengedő erőforrás a vállalatok biztonságára az IT-szakemberek szerint.

Felmérésünk alapján elmondható, hogy az etikus hacker módszertant a megkérdezett informatikusok által képviselt cégek harmada vetette már be, hogy felderítse a kritikus biztonsági hiányosságokat” – mondta Fóti Marcell, az Ethical Hacking Konferencia szervezője, a NetAcademia Oktatóközpont ügyvezető igazgatója.

Az IT-szakemberek többsége szerint ugyanakkor nem elegendő a vállalati adatok védelmére szánt erőforrás: minden második válaszadó úgy véli, hogy több embert, szaktudást, eszközt és szoftvert kellene alkalmazni ahhoz, hogy megfelelő biztonsági szintet érjenek el. A különböző támadástípusok sorában egyébként a hazai informatikusok leginkább a social engineering – vagyis a felhasználók hiszékenységét kihasználó – módszert tartják a legveszélyesebbnek, ezt követik a vírusok, trójai és egyéb kártékony programok, míg a harmadik helyre az SQL-injection néven ismert adatlopási technika került.

A hazai informatikusok szerint a rosszindulatú hackertámadásokra leginkább a pénzügyi, számlázási, valamint vásárlói adatok tárolására szolgáló megoldások a legérzékenyebbek a különböző IT-szolgáltatások közül. Ezt követi a vállalati weboldal és az azon elérhető publikus szolgáltatások, míg a kritikus területek sorában harmadik helyre az elektronikus levelezés került. „A menedzsment részéről gyakran hangzanak el kételyek a felhő alapú szolgáltatások biztonságával kapcsolatban. Az IT-szakemberek véleménye szerint ugyanakkor ez az egyik olyan szolgáltatás, mely a legkevésbé érzékeny hackertámadásokra” – tette hozzá Fóti Marcell.

Technológiai oldalról a hazai informatikusok szerint a címtárak, felhasználói adatok, illetve jelszavak törhetők fel a legkönnyebben. A veszélyeztetettségi sorrendben az adatbázisok, az elektronikus levelezést kiszolgáló SMTP-szerverek, dokumentumtárak, majd a hálózati eszközök következnek. Az Ethical Hacking Konferencia kutatása szerint egyébként messze a pénzügyi szektor a legvonzóbb a hackerek számra, amit az ipar és gyártás, a kereskedelem, illetve az államigazgatás követ.

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem