Amit a fűnyíró kiválasztásáról tudni érdemes

Feltartóztathatatlanul közeleg a tavasz, ideje foglalkozni a kert kérdéseivel is. Az alábbi írásban annak jártunk utána, milyen fűnyírót érdemes választani. Kiderül az is, mire kell figyelnünk fűnyírás közben…

A megfelelő fűnyíró kiválasztása nem könnyű feladat, hiszen számos tulajdonságot kell figyelembe venni. Elsőként érdemes eldönteni, hogy elektromos, akkumulátoros vagy benzines gépre van szükségünk. Ezeken kívül találkozunk mechanikus szerkezetekkel és robotfűnyírókkal is. Utóbbiak teljesen önműködőek lehetnek.

Visszatérve a „hagyományos” fűnyíró gépek tulajdonságaihoz, érdemes sorra venni, melyek a legfőbb előnyeik és hátrányaik. Az elektromos készülékek a mai napig népszerűek; csendes működésre képesek és olcsók. Ugyanakkor néhány hátrányos tulajdonságot is meg kell említeni velük kapcsolatban, hiszen az áramvezető kábel „vonszolása” megnehezíti a munkát, ráadásul a teljesítményük sok esetben nem elégséges a megerősödött aljnövényzet vágására. Az akkumulátoros készülékek esetében nem kell tartani a tekergő kábelektől, szintén csendesek, de drágábbak a vezetékes elektromos változatoknál. Ha nagyobb területek, esetleg erős aljnövényzet gondozására van szükség, a benzinmotoros gépek jelentenek megoldást. Ezek üzemeltetése nehézkesebb, hiszen gondoskodnunk kell az üzemanyag és az olaj betöltéséről, ráadásul lényegesen hangosabb a működésük az elektromos készülékekhez képest.

Érdemes foglalkozni olyan kérdésekkel is, mint a vágószélesség. Minél nagyobb ez az érték, vagyis minél hosszabbak a kések, annál gyorsabban végezhetjük el a munkát, azonban ez az állítás csak akkor állja meg a helyét, ha a vágási szélességhez megfelelő forgatónyomaték párosul. Minél nagyobb a nyomaték, annál hatékonyabb vágást várhatunk el. Persze nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a nagyobb vágási szélesség nagyobb fűnyírót eredményez, aminek a használata kényelmetlenebb lehet, a manőverezés is körülményesebb vele a kisebb kertekben, ráadásul a nagyobb gépek ára is magasabb. Érdemes tehát a kertünk méretéhez választani vágási szélességet; 200 négyzetméter alatti kertek esetében 32 cm vágási szélesség megfelelőnek bizonyul, ennél nagyobb terület esetén érdemes arányosan nagyobb késméretet választani.

Fontos megemlíteni a vágási magasságot is. A legtöbb készülék esetén állítható magasággal találkozunk; a fűnyírók vágási magassága modelltől függően 20 és 60 mm között változik. Érdemes tudni, hogy a vágásmagasság beállítása a gyepet alkotó fűfélék jellemzőitől függ. Léteznek olyan fűfajták, amelyek egyenesen felfelé magasabbra nőnek. Nyáron érdemes kissé hosszabb fűszálakat hagyni, ugyanis ilyenkor hatékonyabban képesek elnyomni a gyomokat, illetve ellenállóbbak lesznek a különböző terhelésekkel és betegségekkel szemben.

Érdemes figyelni a nyírás irányára is. Ha minden alkalommal ugyanazt az utat járjuk be, illetve mindig ugyanabba az irányba toljuk a fűnyírót, a gyep csíkossá válhat. Ennek elkerülése érdekében alkalmanként változtassuk meg a haladás irányát és lehetőleg az előző nyírásiránnyal merőlegesen haladjunk.

Némi odafigyeléssel könnyedén megtalálhatjuk azt a készüléket, amelynek köszönhetően a kertgondozás nem teherré, hanem kellemes időtöltéssé válik.