Home Főhírek Belföldi hírek .. Amikor nem kertészkedem, imádom őket, ezeket a számomra nagyon kedves állatokat,...

.. Amikor nem kertészkedem, imádom őket, ezeket a számomra nagyon kedves állatokat, .. de ha a kertben vagyok és meglátom azt a sok túrást, elájulok – mit lehet tenni vakondtúrás ellen? .. Itt vannak a válaszok!

https://www.hirstart.hu

A legtöbb kertbarát rémálma egy vakondtúrás a gyep vagy a virágágyás kellős közepén. Érdemes azonban megfontolni néhány szempontot, mielőtt vérszomjasan ásót ragadnál.

A vakond védett állat, befogni is csak engedéllyel szabad, így még a viszonylag barátságos kilakoltatás sem opció. A nyilatkozó szakértő rámutatott, egyéb okokból is jobban tesszük, ha megbékélünk a kisemlős sajátos kertrendezési elveivel – írja a prove.hu.

A tavasz végét, a nyarat és az ősz elejét felölelő mintegy fél év kétségtelenül a kertimádók kedvenc időszaka az évben. Azok, akik szeretnek kertészkedni, garantált, hogy már a karácsonyfa alól is hajlamosak arról ábrándozni, mi mindent ültetnek majd tavasszal.

Az a tény már egyre inkább benne van a köztudatban, hogy a zöld gyep és a formára vágott, rendezett sövény a legkevésbé sem egyeztethető össze a fenntartható kert fogalmával. A klasszikus gyep ugyanis elveszi a virágzó növényektől – ezzel párhuzamosan pedig a beporzó rovaroktól és egyéb életformáktól is – az életteret. A telepített gyepet érdemes lóherével keverni, valamint gondoskodni a kert mikroklímájának javításáról. Ezt követően pedig el lehet kezdeni minimális vízigényű, vadvirágos-mezős növényekkel dúsítani a területet.

Arra viszont már kevesebben gondolnak, hogy a biodiverzitás oltárán nem pusztán a növények sokszínűségével kell és érdemes áldozni. Itt jön képbe az átlagos kertbarátok rémálmai közé sorolható vakond (is), a munkásságát kísérő buckákkal együtt.

Ha hasznos, akkor megtűrt

Az első vakondtúrást meglátva a legtöbben remegő kézzel kapnak a telefon – okos kütyü hiányában pedig a számítógép billentyűzete – után, hogy felkutassák a leghatékonyabb, vakond ellen bevethető praktikákat. Időközben pedig azt is ellenőrzik, egyébként hasznos állat-e ez a kisemlős.

Az, hogy az állatokat hasznos vagy káros címkével látjuk el, egy nagyon antropocentrikus, emberközpontú világkép eredménye. Bizonyos szempontból logikus, hogy az ember azt nézi, mi az ő közvetlen haszna vagy kára, valójában azonban ebben a tekintetben értelmezhetetlen ez a hozzáállás. Az ökológiai rendszer ugyanis egy nagy egész, nincsenek benne hasznos és káros szereplők, hanem mindenkinek van egyfajta funkciója, tevékenységei, amivel a földi életet és annak komplexitását támogatja

– nyilatkozta a Prove-nak Ujj Zsuzsanna természetvédelmi szakértő, a Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) A mi sokszínű kertünk kampányának programfelelőse.

Hozzátette, a kert is egy ökoszisztéma, egy élőhely, amely akkor lesz egészséges, minél biodiverzebb, azaz minél több faj van benne. Még a zsebkendőnyi kiskertek biológiai összetettsége is sokat jelenthet a nagy egészt tekintve is. Különösen annak fényében, hogy „Magyarországon a természeti tőke index rendkívül alacsony: az eredeti, ember nélküli állapothoz képest 90 százalékban már nincsenek meg az élőhelyek”.

Semmiképp nem az a jó elsődleges reakció, hogy ha valamiből sok van, akkor azt meg kell próbálni teljesen eltüntetni. A tetveket például soha nem fogjuk tudni teljes mértékben kiirtani, hisz akár a szomszéd kertjéből is visszatérhetnek. Ha viszont kiirtok valamit, azzal a teljes táplálékláncba beavatkozom, kiirtom egyúttal annak a ragadozóját is. Tehát nem abban kell gondolkodni, hogy hogy számoljam fel, inkább abban, mit hozzak be még. Ha túl sok a csiga, el kell gondolkodni azon, miként lehet vonzóbbá tenni a kertet a sünök számára, bár éppenséggel a vakond is eszik csigát

– magyarázta.

A vakond üldözése kizárólag esztétikai okokra vezethető vissza

A vakond esetében sem azt kellene mérlegelni, hogy az ember szempontjából hasznosnak vagy inkább kártékonynak tekinthető. Sokkal inkább azt, hogy hozzátesz a kert mint ökoszisztéma sokféleségéhez.

Sokan sokféleképpen próbálnak védekezni ellene, egyesek megkísérlik elárasztani a járatokat vízzel, mások csapdákat állítanak fel. Míg azonban az előbbi teljesen felesleges, a legkevésbé sem hatékony megoldás, a második még illegális is.

A vakond védett faj, egyedeinek pénzben kifejezett értéke 25 ezer forint. A  természetvédelmi hatóság engedélye szükséges még a befogásához is. Ez pedig azt jelenti, hogy még az élve fogó vakondcsapda használata is törvénysértő tevékenység, abban az esetben is, ha aztán máshol szabadon engedjük az állatot.

A vakond hazai állománya egyébként stabil, és a Természetvédelmi Világszövetség (International Union for the Conservation of Nature, IUCN) szerint sincs ok aggodalomra a közönséges vakond (Talpa europaea) példányszámát illetően. „Magyarországon azért védett, mert nagyon régen megkapta ezt a státuszt, amit nem szoktak levenni állatokról. A XX. század elején prémet készítettek a vakondokból. Ezt a szokást felszámolta a védetté válása, és ezt követően az állománya is helyreállt” – mondta Ujj Zsuzsanna.

És hogy mit lehet tenni ellene? A szakértő szerint elsősorban azt, hogy más szemüvegen keresztül szemléled a kertet, mint eddig.

A vakond esetében terjed egy olyan tévhit, hogy a növények gyökerét elrágja. Ezt azonban már kutatásokkal cáfolták: kimutatták, hogy egyáltalán nem is eszik növényt. Egyenesen jó jelnek tekinthető, ha vakond van a kertben, mert azt jelzi, hogy van elég földigiliszta is, egészséges a talaj. Amiatt szúrja sokak szemét mégis, hogy a vakondtúrás egy nagy barna folt a fűben. Ez azonban csak esztétikai szempont, amin lehet változtatni.

Piet Oudolf holland kerttervező példáját említette, aki egy egészen más kertrendezési attitűdöt képvisel, mint a legtöbb kollégája. Ő arra buzdítja a követőit, hogy fogadják el a természet körforgását a maga szépségében, ne akarják a maguk esztétikai igényei közé erőltetni a kertet. Az Oudolf-elveknek megfelelően kezeled a kerted többek között akkor is, ha ősszel nem gereblyézed össze a lehullott leveleket. Ahogy akkor is, ha nem pöccensz be attól, hogy felbukkant a kertben egy – vagy több – vakondtúrás.

Hirmagazin.eu

ElőzőÉrtékek útján – Torockó, a meseszép erdélyi falu – videó
KövetkezőBudapesten 11 évnyi átlagfizetés kell egy 75 négyzetméteres lakáshoz
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás