Antarktisz — Hatalmas jéghegy készül leválni az antarktiszi jégtakaróról! A Brunt-selfjégen, azaz a tengervíz fölé lógó jégtömbön évekkel ezelőtt megjelent két hatalmas repedés a kutatók szerint két hónapon belül összeér, és bekövetkezik az elkerülhetetlen.
Először 2012-ben vették észre a tudósok, hogy egy korábban felfedezett, stabilnak hitt repedés mérete harmincöt év elteltével növekedésnek indult. 2016 októberében egy újabb, az előzőhöz képest ellentétes irányba haladó törésvonalat fedeztek fel a selfjégen, amelyet Halloween-törésnek neveztek el. Ha ez a két rés összetalálkozik, a Brunt-selfjégről egy körülbelül három-budapestnyi méretű, 150-200 méter vastag jégdarab szakad majd le. Ennek veszélye miatt a brit antarktiszi kutatóprogram (British Antarctic Survey, BAS) Halley kutatóállomását mintegy 23 kilométerrel odébb kellett költöztetni, mivel az a törés rossz oldalán állt, így a jégdarab leválásakor a Weddell-tengerbe veszett volna. Hasonló jelenettel kezdődik egyébként a Holnapután című katasztrófafilm, ott a Dennis Quaid (65) alakította tudós éppen megmenekül a leszakadó jégtábláról.
Bár a globális felmelegedés hatalmas gondokat okoz a földön, különösen a sarkvidékeknél, a repedések megjelenése talán mégsem ennek köszönhető, inkább természetes folyamatról van szó.
– Több mint tizenöt éve kutatok ezen a vidéken, azóta vizsgálom a repedés méretét, hogy 2012-ben növekedésnek indult. Sokan nem tudják, hogy az ilyesmi természetes. Korábban is történt már ilyen, és a jövőben újra és újra meg fog ismétlődni. Ma már tudjuk, hogy a klímaváltozás milyen óriási problémákat okoz, főként az Antarktiszon, de a kutatómunkánk eredményei szerint ezeket a repedéseket nem a globális felmelegedés okozza – mondta Hilmar Gudmundsson.
A brit Northumbria Egyetem gleccserkutatója munkatársával, Jan De Rydt kutatóval és a földfigyelő műholdak képeit vizsgáló osztrák céggel karöltve készített tanulmányt a jelenségről a The Cryosphere című tudományos lapba.
Volt már hasonló eset
Nem ez az első eset, hogy jelentősebb jégdarab válik le az Antarktiszról. A földrész nyugati részén található Pine Island-gleccser selfjegéről az utóbbi években rendszeresen szakadnak le nagyobb jéghegyek. 2017 júliusában a Larsen C selfjégről egy közel 6000 négyzetkilométernyi darab vált le, 12 százalékkal csökkentve ezzel a jégtábla méretét.
Forrás: Blikk.hu
Fotó: Profimedia-Reddot