A nemzetközi emberjogi szervezet a Human Right Watch szerdán bemutatott egy filmet, amelyben az eddig névtelen, halálba kínzott civil áldozatok történetei elevenednek meg.

Amikor a holtak megszólalnak

2013-ban egy Caesar fedőnevű ügynök 53 ezer fotót csempészett ki Szíriából. A képek a szír kormány börtöneiben és katonai kórházaiban készültek.

Az áldozatok egyike a mindössze 14 éves Ahmad. Szülei a fegyveres harcok elől Libanonba küldték, de édesanyja temetésére haza akart menni. A határon őrizetbe vették, mert a telefonján állítólag Asszad ellenes zenét találtak és éveken át egyetlen rokona sem tudta merre van, él-e még.

Ahogy a nagybátyja mesélte, 950 napon át kereste, rengeteg pénzt költött a felkutatására, mielőtt a fotók között megtalálta unokaöccsét. Akkor már csak egy szám volt, név nélkül.

Ahmad halálának körülményeiről keveset tudni, mint ahogy a többi áldozatról is. Az emberjogi szervezet ugyanakkor a fotók alapján azonosítani tudta a kínzások fajtáit, az éheztetést.

Ahogy az egyik névtelenséget kérő túlélő is mesélte, eleinte valósággal sokkolta a látvány, ami a börtönben várta. a rengeteg összevert, megkínzott félholt rab látványa, de lassan hozzászokott, ahogyan ő is egyike lett az áldozatoknak.

A fotókat törvényszéki orvosok elemezték. A beazonosított áldozatok hozzátartozóit felkutatták és az elbeszéléseik alapján rekonstruálták a történteket. A szervezet célja, hogy bizonyítékokkal igazolja az Asszad rezsim bűneit.

Forrás: euronews