Zalakaros, Zala megye méltán népszerű üdülőhelye, egy barátságos település, amely a Kis Balaton mellett fekszik. Zalakaroson találhatjuk meg Európa egyik legjobb minőségű gyógyvizét. Nagyon sok fürdőzést, és kikapcsolódást biztosít ez a hely, ahol minden korosztály remekül érezheti magát és igényeinek megfelelően pihenheti ki a munkás hétköznapok fáradalmait.
A várost a magyar történelem folyamán 1254-ben említik meg először méghozzá egy király által kiadott oklevélben. A 15-ik században Karos település gazdasága virágzásnak indult, azonban nem sokkal ezután a török megjelenése véget vetett a fejlődésnek. A hódítók olyan károkat okoztak, hogy a következő népszámláláson csak 26 portát írtak össze. A 18-ik századtól a városban a mezőgazdaságé lett a főszerep, ebből az időszakból a szőlőtermelés mellet a borkészítés volt a legjellemzőbb tevékenység.
Az 1800-as évek elejétől kezdve száz év leforgása alatt a település lakossága megduplázódott, míg végül elérte az ezer fő körüli lélekszámot. A helység jelentősebb fejlődése a 19-ik században indult meg, amikor lecsapolták a város melletti mocsarakat. A mai nevét Zalakaros 1908-ban kapta, azelőtt mindenki Karos néven ismerte. 1962-ben kőolaj után kutatva találtak rá az ásványokban bővelkedő forrásra, majd ezt követően 2 évvel később megkezdték a fürdő létrehozását, építését, ami azóta természetesen jelentős fejlesztéseken ment keresztül, míg elérte mai formáját. Zalakaros a második világháború folyamán nem szenvedett el nagy károkat, így a város fejlődése is tovább folytatódhatott. A gyógyfürdő végül 1965-ben nyílt meg, és azóta már több mint húszmillió ember kereste fel a gyógyító víz pompás hatásai miatt. Zalakaros hazánk legvirágosabb városa, mint fürdőhely, elsősorban gyógyvízéről valamint gyógyfürdőjéről ismert, ám a zalai dombok ölelésében felelhető hangulatos kisváros és környezete nagyon sok egyéb természeti csodával és vonzerővel is rendelkezik.
Zalakaros szíve a fürdő, mely a gyógy- és a wellness célcsoport, valamint minden korosztály számára teljes kikapcsolódást biztosít 5000 nm-es vízfelületével. Viszont meg kell jegyeznünk, hogy Zalakaros varázsát nem csak a gyógyvíz adja! Hogy mi minden még? A kerékpártúrák szerelmeseinek is itt a helyük, hiszen Zalakaros kitűnő lehetőséget nyújt a kerékpártúrákra! Zalakarostól keletre szinte teljesen sík az útvonal, alig találni emelkedőt – ez a jellemző a 45 km-es kör 35 km-én, de a városba visszaérve már a zalai dombok köszöntenek: keskeny utakon, szőlőtőkék között, rövid, de annál keményebb emelkedőket kell megmászni. A Zalakaros feletti domboldalt erdő borítja, amely biztosítja a friss levegőt a városnak, ez a város tüdeje. Az erdő szélén a Park utca folytatásában található Zalakaros egyik nevezetes pontja a kilátó, amely a település Zalamerenye felőli határán van. A kilátóból remek panoráma tárul a kedve látogató elé. Jó idő esetén tisztán látható a Kis-Balaton valamint a Balaton-felvidék. A népi építészeti stílusú kilátó tövében a Kilátó borozó üzemel. A kilátótól szép sétautak vezetnek a Parkerdő területén. Ennek területe alkalmanként sportrendezvények színhelyeként szolgál, rendeznek itt körpályás terepkerékpár versenyt, gyalogtúrákat, de még családi- és sportnapokat is. Nagybakónak 22 km távolságra található Zalakarostól, ide is megéri ellátogatni. Amennyiben nyugtató, gyönyörködtető tájakat szeretnél látni valamint üdítő levegőt szeretnél tüdődbe, szívni akkor ide kell látogass! Az aktív pihenés, az idegi és fizikai regenerálódás szinte minden feltétele adott Zalakaroson!
Forrás: delina;