Három darab SOC-R folyami gyorsnaszádot rendszeresít a Magyar Honvédség 2. vitéz Bertalan Árpád Különleges Rendeltetésű Dandárja

– jelentette be a napokban Korom Ferenc vezérezredes, a Magyar Honvédség parancsnoka.

Új hajókat kap a Honvédség

A Magyar Nemzet arról ír, hogy a bejelentés csütörtökön, Szolnokon, a dandár támaszpontján történt meg, a sajtótájékoztatót a Black Swan 2021 hadgyakorlat alkalmából tartották meg. Magáról a gyakorlatról itt írtunk:

A lap azt írja, hogy az Egyesült Államok Excess Defense Articles (EDA) program keretein belül biztosítja Magyarország számára a három új hajót; ennek a programnak a lényege, hogy kedvező áron vagy segély formájában biztosítsanak szövetséges országoknak felújított haditechnikai eszközöket.

D__MJ20210512005
Korom Ferenc vezérezredes, a Magyar Honvédség parancsnoka. Fotó: MTI/Mészáros János

A Magyarországhoz kerülő hajók tranzakciójának anyagi háttere egyelőre nem ismert, internetes források szerint a hajó egyik konvencionális variánsáért, U.S. Navy Riverine Assault Boatért darabonként 1,4 millió dollárt fizetett az amerikai haditengerészet, amikor azok lekerültek a United States Marine, Inc. gyártósorairól.

Portfolio: A Magyarország által fizetett összeg – már ha egyáltalán fizetett értük a kormány – vélhetően ennél lényegesen alacsonyabb. Amerikai civil aukciós oldalakon a beszerzési ár tizedéért – 140 ezer dollárért -, már lehet ilyen hajókat kapni használtan.

Mit tud az új hajó?

Az SOC-R (Special Operations Craft – Riverine – vagyis Különleges Műveleti Vízi Jármű – Folyami), ahogy a neve is sugallja, egy különleges műveleti egységek számára kifejlesztett, gyors és könnyű naszád, melyeket kifejezetten folyami műveletekhez terveztek. Mind földi, mind légi úton szállíthatók – úgy alakították őket ki, hogy akár C-130-as közepes szállító-repülőgépekkel a műveleti térségbe lehessen őket juttatni, illetve MH-47-es szállítóhelikopterekkel ki lehessen őket vonni.

Végsebességük 40 csomó (74 km/h), melyet két Yanmar 6LY2M-STE dízelmotor segítségével érnek el, hatótávolságuk 125 tengeri mérföld (231 kilométer).

Kezelőszemélyzetük négy főből áll, emellett nyolc lövészt és felszerelésüket is képesek szállítani. Alapvető fegyverzetüket két GAU-17-es gatling-géppuska, egy 12,7 milliméteres (50-es kaliber) M2HB géppuska, két 7,62 milliméteres, M240B géppuska és két Mk 19-es, 40 milliméteres gránátvető alkotja. A Black Swan gyakorlaton szereplő hajók fegyverzete – az MTI által közzétett fotók alapján – némelyest eltért ettől a konfigurációtól: ezeken a hajókon négy M240-es géppuska és egy GAU-17-es géppuska látható.

soc-r

Az egyelőre nem világos, hogy a magyar különleges műveletisek mit kapnak majd meg a hajók felszereléséből; elképzelhető, hogy fegyverekkel a Honvédségnek kell majd felszerelnie az eszközöket.

Nem az SOC-R-ek az első hajók, melyeket a különleges műveletisek kaptak a közelmúltban: tavaly júliusban két darab Zodiac Pro 850 félmerevtestű, többcélú hajót rendszeresített az MH 2. vitéz Bertalan Árpád Különleges Rendeltetésű Dandár katonái a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program (KEHOP) keretében.

Címlapkép: MTI Fotó/Máthé Zoltán

portfolio

Hirmagazin.eu