20.9 C
Budapest
2024. március. 29. péntek
HomeTudástárTermészetvédelem, élőlények védelmeAmerika kapuján kopogtatnak az első klímamenekültek

Amerika kapuján kopogtatnak az első klímamenekültek

2015 03 23 081713Menedékkérelmet nyújtottak be az USA hatóságainál a korábban atomkísérleteknek helyt adó, a csendes-óceáni Marshall-szigetek részeként számon tartott Bikini-korallzátony lakói a klímaváltozás súlyos következményei miatt.

Nishma Jamore, a Bikini-atoll polgármestere kijelentette, az Egyesült Államokban akarnak letelepedni, és Esther Kia’aina amerikai belügyi államtitkár-helyettesnek a Marshall-szigetek fővárosában, Majuróban tett legutóbbi látogatásakor átnyújtotta az erre vonatkozó kérelmet. A Bikini-atoll fennhatósága alatt álló állampolgárok évtizedek óta az ugyancsak a Marshall-szigetekhez tartozó Kili és Ejit szigetén élnek.

Washington az ötvenes években 24 atomkísérletet végzett a korallzátonyon. 1954 márciusában itt végezték el az eddigi legnagyobb erejű amerikai nukleáris robbantást, amely ezerszer pusztítóbb hatásokkal járt, mint a második világháború végén a japán Hirosimára ledobott atombomba. Noha a Bikini-korallzátony lakóit még a kísérletek megkezdése előtt az amerikai hatóságok áttelepítették, a robbantás erős sugárzásnak tette ki a Csendes-óceán nyugati részén fekvő, 55 ezres lakosú Marshall-szigetek lakóit, és mintegy tizenöt japán halász halálát okozta, akik a kísérlet idején a sziget közelében tartózkodtak.

A Fehér Ház eddig több mint 500 millió dollár kárpótlást fizetett a korallzátony egykori lakóinak, akik közül néhányan egészségügyi problémákkal küzdenek. A szigetlakók a Bikini-atollra nem tudnak visszatérni, új lakhelyeiken pedig a felmelegedés következményeivel, az árapály miatti gyakori áradásokkal és pusztító viharokkal küzdenek.

A polgármester azt mondta, Kili szigetét 2012 óta gyakorta sújtják áradások, és felidézte azt is, hogy a repülőtér kifutópályája már csak 2,5 méterrel található a tenger felszíne felett. A korallzátony lakói 1980-ban már megpróbáltak elmenekülni az Egyesült Államokba. Akkor azt tervezték, hogy földet vásárolnak Hawaii második legnagyobb szigetén, Mauin, ezt azonban a helyiek meghiúsították.

A költözést fontolgatja Kiribati az éghajlatváltozás miatt emelkedő tengerszint elől menekülve: a csendes-óceáni törpeállam Fidzsivel folytat földvásárlásról szóló tárgyalásokat, hogy biztonságba helyezze lakosait- írtuk korábban.

Forrás: greenfo; Kép: greenfo;

Most népszerű

Hasonló hírek

weblap4u banner
Pannon Work