Félnek a helyiek az egyre növekvő titokzatos kráter közelébe menni, és ezt nagyon jól teszik…
Már körülbelül egy kilométer hosszú, és 90 méter mély az az óriási földhasadék, ami folyamatosan nő Szibéria szívében. A Batagajka kráter a tudósok véleménye szerint a globális felmelegedés hatására keletkezett.
Ez a terület a permefrosz, az örök fagy zónájában található , és a talaj behorpadása arra utal, hogy a felszín alatti fagyott talaj megolvadt és elfolyt. A tudósok attól tartanak, hogy a fagyott rétegekben megkötött metángáz a légkörbe kerülve erősíti a földi üvegházhatást. Emiatt gyorsabban melegszik a klíma, környezeti és gazdasági katasztrófát okozva, újabb tömeges migrációt indítva el a jobb klímájú területek felé.
Ha a permefroszt összes jege elolvad, a kiszabaduló metán miatt a Föld hőmérséklete akár 4 Celsius fokkal megemelkedhet.
Julian Murton professzor, a Sussexi Egyetem geológusa szerint ahogy melegszik a klíma, egyre több ilyen kráter fog keletkezni.
Tudósok úgy vélik, a Batagajka kráter kialakulásának okai között szerepel, hogy a terület fölött kivágták a fákat, és a növénytakaró már nem tudta mérsékelni a talaj felmelegedését, olvadását.
A kráter kőzeteiből kiolvasható, hogy milyen volt a klíma
200 ezer évvel ezelőtt, amikor még vízilovak és elefántok sétálgattak a mai London helyén,
s csak reménykedhetünk, hogy nem ez lesz a jövő Európájára is jellemző…
Forrás: Ripost