forrás: MTI
A The Financial Times értesülése szerint az Európai Bizottság elképzelései szerint egy állandó európai határőrizeti szerv válthatná fel a jelenlegi Frontex-rendszert. Sigmar Gabriel német alkancellár, a kormányzó szociáldemokrata párt (SPD) elnöke pénteken pártja berlini kongresszusán arról beszélt, hogy a menekültek befogadásától elzárkózó európai uniós tagállamokkal tárgyalni kell, nem pedig kirekeszteni őket. Friss felmérések tanúsága szerint több európai országban erősödnek a további menekültek befogadásával kapcsolatos ellenérzések.
A The Financial Times pénteki számában megszellőztetett értesülés szerint a Frontex-rendszer helyett esetleg felállítandó határőrizeti szervnek jogában jogában állna átvenni az Európai Unió külső határainak őrizetét, akkor is, ha valamely tagállam kormánya azt ellenzi.
A londoni gazdasági napilap szerint ez lenne a nemzetállami szuverenitási hatáskörök legjelentősebb átcsoportosítása az euró születése óta.
A lap az általa látott dokumentumokra, illetve EU-illetékesektől származó értesülésekre hivatkozva azt írta, hogy a bizottság már a jövő héten előterjeszti javaslatát.
A brüsszeli bizottság jogköre lenne a határőrizeti egység telepítése egy adott határszakaszra, az új határrendészeti alakulat és parti őrség igazgatási testületének ajánlása alapján. Dimitrisz Avramopulosz, az Európai Bizottság migrációügyi biztosa a lapnak kijelentette: a menekültválság megmutatta az EU jelenlegi határrendészeti rendszere, vagyis a Frontex korlátait. Avramopulosz szerint az új határőrizeti egység és parti őrség Schengen megvédését és erősítését szolgálná.
Megnövelnék a menekülteket befogadó országok támogatását
német alkancellár pénteken arról beszélt, hogy szerinte a menekültek befogadásától elzárkózó EU-tagállamok uniós támogatását nem szabad csökkenteni, viszont több segítséget kell nyújtani azoknak az országoknak, amelyek hajlandóak menekülteket befogadni. Az alkancellár, aki egyben a kormányzó szociáldemokrata párt (SPD) elnöke, pénteken pártja berlini kongresszusán szólalt fel. Kiemelte, hogy szerinte szorosan összetartoznak Európa gazdasági problémái és a csekély hajlandóság a menekültválság közös megoldására.
A „szolidaritás mindig anyagi bázisra” épül, és ugyan meg kell követelni a menekültek befogadását, de az eddiginél határozottabban kell segíteni az európai partnereket a gazdasági növekedés ösztönzésében – mondta az SPD elnöke.
Eközben újabb incidensek történtek Németországban. A Szászország tartománybeli Jahnsdorfban egy 30 fős csoport megtámadt egy menedékkérőket szállító buszt. A helyi befogadó állomásra érkező buszt kövekkel, petárdákkal dobálták meg, a sofőr megsérült, a busz egyik ablaka betört.
Szlovénia kerítés építésbe kezd a hétvégén
Szlovén és horvát lapjelentések szerint Szlovénia már a hétvégén kerítés építésébe kezd Horvátország és Szlovénia isztriai határszakaszán is, a Dragonja folyó és a Szent Odorik csatorna mentén. Eközben Horvátország pénteken ismét tiltakozó jegyzéket küldött Szlovéniának, mert Ljubljana kerítést épít a szlovén-horvát határszakaszon, és álláspontjuk szerint az horvát részre is átnyúlik.
Pénteken civil szervezetek és közéleti személyiségek indítványt nyújtottak be az alkotmánybírósághoz, hogy vizsgálja meg, mennyire alkotmányos és mennyire van összhangban az államhatárok védelmével a Horvátországgal közös határon felállított pengés drótkerítés, mert a kezdeményezők szerint a határzár akadályozza a mozgás szabadságát, és tulajdonjogot is sért.
A legfrissebb adatok szerint Szlovéniában október közepe óta 311 295 illegális bevándorlót regisztráltak. Ausztriába október 20. óta 300 304 migráns távozott az országból.
(MTI/EPA/Antonio Bat)
A zágrábi belügyminisztérium adatai szerint a magyar-szerb zöldhatár szeptemberi lezárása óta Horvátországban 489 428 migránst vettek nyilvántartásba.
Az osztrákok nem fogadnának be több menekültet, a románok ellenzik a letelepedést
Az osztrákok többsége egyetért a határellenőrzéssel, nem fogadna be több menekültet, és 70 százalékuk elégedetlen az európai menekültügyi intézkedésekkel – derült ki egy osztrák közvélemény-kutató cég pénteken közzétett felméréséből. A megkérdezettek mintegy kétharmada a háborús menekültekre és a menedékkérőkre érvényes létszámstopot vezetne be.
A felmérésben résztvevők 85 százaléka folytatná az osztrák határ mentén zajló ellenőrzéseket, egyúttal csaknem ennyien támogatják az egységes uniós kvótát is. Az osztrákok kicsivel több mint a fele egyetért azzal, hogy Ausztria kerítésépítésbe fogott.
Romániában a lakosság több mint 80 százaléka ellenzi a közel-keleti és az afrikai migránsok romániai letelepedését, az elutasítók aránya jelentősen nőtt szeptember óta – derült ki egy pénteken közzétett felmérésből.
Az INSCOP közvélemény-kutató intézet felmérése szerint a bevándorlókkal és a menekültekkel szembeni elutasítás növekedése a november 13-ai párizsi terrortámadásokkal függ össze. Szeptemberben a román lakosság 65 százaléka ellenezte a bevándorlók és a menekültek Romániában való letelepedését.