A koronavírus-válság ellenére 19 százalékkal nőtt tavaly a CSOK-igénybevételek összege és 16 százalékkal azok száma..Míg korábban kétharmadrészt új lakásokra költötték a CSOK-összegeket a családok, a falusi
CSOK megjelenésének köszönhetően átbillent ez az arány a használt lakások javára. A tavalyi év egyértelműen a falusi CSOK és a szabad felhasználású babaváró hitel éve volt, de az idén bevezetett otthonfelújítási kölcsön mintájául szolgáló 3%-os CSOK-hitel is szépen növekedett.
A Magyar Nemzeti Banktól megkaptuk a CSOK-ra, a falusi CSOK-ra és a 3%-os, kamattámogatott CSOK-hitelre vonatkozó legfrissebb statisztikákat. Ezek alapján
- tavaly 121,9 milliárd forintnyi CSOK támogatási szerződés kötöttünk a bankoknál, ami 19%-os éves növekedést jelent,
- 32 749 szerződést jelent ez, ami pedig 16 százalékkal magasabb szám a tavalyelőttinél.
Az igénybevételek növekedése összefüggésben állhat azzal, hogy a decemberi erős visszaesés ellenére összességében 2020 a gyerekvállalási tendenciák szempontjából nem volt rossz év. Több mint 92 ezer gyerek született, ebben az évtizedben csak egyszer (2016-ban) láttunk ennél magasabbat. A termékenységi ráta 1,55-re emelkedett, előzőleg 4 éven keresztül 1,49-en stagnált a mutató. Úgy tűnik, az állami ösztönző intézkedések végre hatni kezdtek, ezért is jött rosszkor a koronavírus sokkja, ami ezt a friss tendenciát gyorsan megtörheti.
Megnőtt tehát a CSOK népszerűsége, de ez a használt lakások vásárlására, bővítésére, illetve korszerűsítésére is felhasználható falusi CSOK 2019. júliusi bevezetésének is köszönhető, nélküle valószínűleg csökkent volna az igénybevétel (a falusi CSOK felhasználási célját tekintve csak részben vette át a kistelepüléseken a CSOK helyét), ahogy ez a nem falusi CSOK igénybevételén látszik:
portfolio