Válságtól, inflációtól és egyéb gazdasági-politikai tényezőktől függetlenül az egyetemisták őszi megjelenése minden évben a nyári uborkaszezon végét, az albérletek iránti kereslet megemelkedését jelenti.
Ebben a cikkben azt nézzük meg, hogy miként alakulnak az albérlet árak az egyetemvárosokban 2022 őszén.
Az ingatlan.fm júliusi cikke szerint idén az eddigi évekhez képest jóval nagyobb szerepe lesz a gyorsaságnak és a rugalmasságnak, ha a hallgatók lakást szeretnének bérelni az őszi szorgalmi időszak kezdetén.
A jelenlegi ingatlanárak és az emelkedő kamatok miatt a lakásvásárlás egyre kevesebbek számára jelenthet opciót a lakhatás megoldására, így azoknak, akik a kollégiumokba se tudnak bejutni, az egyetlen lehetőséget az albérlet jelenti.
2022-es változások
A tavalyi ingatlanpiaci állapotokhoz képest idén 15-25%-os áremelkedés tapasztalható országos szinten.
Az albérlet árak az egyetemvárosokban is emelkedtek, ami azonban figyelemre méltó változás, hogy egyes vidéki városokban az albérlet árak emelkedése erőteljesebbnek bizonyult, mint a fővárosban.
A Covid-19 okozta visszaesés után 2022-ben az ukrán menekültek beözönlése az országba újabb változásokat hozott – túlkeresletet idézett elő, amit az őszi iskolakezdés tovább fokoz.
A jelen helyzet a lakástulajdonosoknak kedvez, hiszen most újra válogathatnak az érdeklődők közül, ami miatt az albérletek az egyetemi városokban tovább drágulnak.
A helyzetet súlyosbítja az energiaárak drasztikus emelkedése, amely a fenntartási költségek növekedését vonja maga után.
Az albérlet árak és a rezsiköltségek együttes emelkedése miatt Budapesten átlagosan havi 170-185 ezer forintba kerülhet idén a hallgatók számára a lakhatás.
Mit lehet tenni?
Megoldást jelenthet, ha több hallgató osztozik egy lakáson, illetve szóba jöhetnek a külvárosi területek is, amely azonban a napi ingázás vállalásával jár együtt.
Annak ellenére, hogy a vidéki településeken nagyobb drágulás volt megfigyelhető, összességében a hallgatók olcsóbban, átlagosan havi 105-140 ezer forintos áron juthatnak lakáshoz.
Keleten a legdrágább város most Debrecen, a legolcsóbb pedig Miskolc. Nyugaton Kaposváron kerülnek legkevesebbe, Győrben és Veszprémben a legtöbbe az albérletek.
Írásunk a DLX MEDIA és az Üzleti magazin közreműködésével készült.