Forrás: hirado
A magyar-horvát határt eddig nem érintette a migráció, de a rendőrök már figyelik ezt a határszakaszt is. A Készenléti Rendőrség pécsi állománya mozgósítását várja a laktanyában. Szekó József, Mohács polgármestere szerint viszont nem fog kialakulni új migránsútvonal ebben a térségben.
Miután hat délnyugati megyében adtak ki riadókészültséget, és bár hivatalosan szeptember 15-étől áll fel a pécsi határvadász bevetési osztály, a Készenléti Rendőrség állománya tagjainak be kellett vonulniuk a laktanyába a múlt hét végén. Pécsen vasárnap már ott várták a parancsot a rendőrök, akiket a Helyi Híradók információi szerint nem Baranyában vetnek majd be a következő napokban, hanem elsősorban Szeged térségében.
A baranyai határnál mindenesetre nyugalom van, forrásunk szerint alig néhány menekült próbálkozott az elmúlt hetekben átlépni – Drávaszabolcsnál – a határt, és zömmel ők sem szírek voltak , hanem afgánok, bangladesiek és pakisztániak.
„Nyugalom van”
Sajtóhírek szerint a Mohácsi-szigeten is láttak már menekülteket, de Szekó József, Mohács polgármestere ezt cáfolta. Mint mondta, folyamatosan tartja a kapcsolatot a rendőrséggel, ott nem tudnak ilyesmiről.
„Nyugalom van a határon, de azért a rendőrség felkészült Baranyában is, folyamatosan figyeli a horvát határt” – mondta a határtól alig néhány kilométerre fekvő Duna-parti város polgármestere.
Ismeretes, egyre többen vélekednek úgy, hogy a szerbiai határzár miatt Horvátország, majd pedig Baranya felé veszik az irányt a migránsok. A Dráva ugyanis csak Mattyig képez természetes akadályt, a község és a Duna közötti szakaszon nincs nagyobb vízfolyás.
Aknák lapulnak a föld alatt
Szekó József nem osztja ezt a nézetet, szerinte új migránsútvonal aligha fog kialakulni erre, de elvétve érkezhetnek Magyarországra menekültek ebben a régióban.
„A horvátokat ismerve nem engedik át őket könnyen a határon, ráadásul Horvátországban még mindig vannak olyan területek, a határhoz közeliek is, ahol aknák lapulnak a föld alatt. Bár a robbanószerkezetekből rengeteget felszedtek már, de helyismeret nélkül aligha kockáztatják meg sokan az átkelést ezeken a részeken” – tette hozzá Szekó József.
A délszláv háború idején együttműködtek a menekültek
A város polgármestere emlékeztetett arra is, hogy a mostani menekülthullám egészen más, mint amit Mohács a délszláv háború idején megtapasztalt.
„Akkor együttműködtek velünk a menekültek, pontosan regisztráltuk őket, megmondták a nevüket, volt náluk valamilyen papír, és nem a zöldhatáron jöttek át, mint most. Nem is tudtuk volna másképpen beiskolázni itt a gyerekeket vagy biztosítani a felnőttek ellátását. Volt nálunk szerb, bosnyák és horvát is. Sokan hazajártak, többen ugyanis otthon hagyták családtagjukat, hogy vigyázzon a házra” – részletezte.