Kevesebbet kell utaznunk, többet csúszhatunk, ha hazai pályát választunk.
Kampány indult a hazai síterepek népszerűsítésére, amelyet az Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ (AÖFK) a Chernel István Sí- és Turisztikai Klaszter szakmai támogatásával Síeljünk itthon! címmel hirdetett meg. Összeállításunkból kiderül, rengeteg érv szól amellett, hogy megfogadjuk a tanácsot.
Különlegesek, de megfizethetőek
„Kevesen tudják, hogy például Eplényben, Mátraszentistvánon a különleges mikroklímának köszönhetően sokszor korábban lehet műhavat előállítani, mint az osztrák Alpokban. Így akár hamarabb is elkezdődhet a hazai szezon, mint számos népszerű külföldi sícentrumban” – árulta el Petényi Mirkó, az AÖFK kommunikációs igazgatója. „Bár itthon kevesebb a pálya, de azok többsége kivilágított. Ez nemcsak azt jelenti, hogy valóban egész nap használhatóak, de azt is, hogy akár munka után is elindulhatunk egy esti siklásra például Budapestről Visegrádra. A Nagyvillám Sípályát amúgy is érdemes meglátogatni, hiszen látványra is egyedülálló. Formája, kialakítása miatt minigleccserként is emlegetik, a megszokott égbe törő hegyoldalak helyett pedig a Dunakanyar páratlan panorámájában gyönyörködhetnek itt a síelők.„
A hazai pályák általános előnyeiről szólva Petényi Mirkó kiemelte a külföldinél kedvezőbb árakat is, amivel különösen a kezdőknek érdemes számolni. Azt tanácsolta, az alapok elsajátításához használjuk ki, hogy itthon magyar oktatóktól tanulhatunk, s a képzés és a felszerelés bérlése is olcsóbb, mint a határon túl.
Közel vannak, és biztonságosak
Fehér Gyula, a Chernel István Sí- és Turisztikai Klaszter elnöke szerint a hazai sípályákon való sízés melletti egyik legfontosabb érv a könnyebb megközelíthetőség. Ennek köszönhetően pedig az ökológiai lábnyom is jelentősen csökkenthető. Emellett jóval biztonságosabbnak is mondhatók, hiszen rövidebb pályákkal bírnak, így a sebesség is kisebb. Ez a szempont különösen fontos a családosok számára, hiszen a kisgyermekek védtelenebbek. A sípályák jóval könnyebben hóágyúzhatók, hiszen minden hazai pálya füves, szemben a külföldiekkel, amelyek általában köves, sziklás altalajúak.
Hová menjünk?
Jelenleg Magyarországon öt sípálya üzemel: Eplényben, Mátraszentisvánon, Sátoraljaújhelyen, Visegrádon és Kékestetőn lehet felcsatolni a léceket. Közülük a legnagyobbat kerestük meg, hogy megtudjuk, mi mindennel csábítják a vendégeket.
„Az eplényi pályaszakaszok összesen 8 kilométeresek, köztük található hazánk leghosszabb útvonala is” – kezdte László Márk az Intersport Síaréna bemutatását. „Itt áll rendelkezésre a legtöbb hóágyú – tette hozzá –, ami egyben a legnagyobb hóbiztonságot is jelenti az ide érkezők számára. Emellett egyedülálló abból a szempontból is, hogy két ülőszékes felvonóval rendelkezik„.
A marketingvezető azt is elmondta, hogy a környék különleges mikroklímájának köszönhetően már 1970 óta kedvelt síelőhely, mivel itt az átlagosnál gyakrabban hull természetes hó. A kiépítés a 2000-es években kezdődött meg, mára igazi családbarát centrummá vált, ahol kölcsönző, síiskola, éttermek és gyermekmegőrző is várja a látogatókat. Mindenkinek csak ajánlani tudja, hogy látogasson el Eplénybe. Az életkor nem számít. A sí- és hóoviban a 3-4 évesek is profik felügyeletével barátkozhatnak a téli sporttal, de arra is volt példa, hogy valaki 75 évesen tanult meg náluk síelni.
blikk, Hirmagazin.eu