forrás: MTI/M1/hirado.hu
A három CSU-s miniszter visszahívása a Merkel-vezette nagykoalíciós kormány végét jelentené. A bajor miniszterelnök korábban vasárnapig adott haladékot a német kancellárnak, hogy hagyjon fel a nyitott határok politikájával. „Természetesen kerítésről is szó van” – ezt az osztrák belügyminiszter közölte azzal kapcsolatban, hogy Ausztria erősíteni kívánja az osztrák-szlovén határ ellenőrzését.
Kaszárnyákat alakítanak át befogadóközponttá
(13:39) Legalább tizenöt kaszárnyát alakítanak át Szerbiában azért, hogy a közeljövőben érkező több ezer migránsnak a téli időszakban szálláslehetőséget biztosítsanak – értesült a Danas című belgrádi napilap szerdán.
A lap azt írta, a szerb kormány terve az, hogy több tucat ilyen befogadóközpontot alakítsanak ki, az információkat azonban titokban tartják, hogy megelőzzék a közvélemény negatív reagálását.
Diplomáciai források azt is közölték a Danasszal, hogy Szerbia a téli időszakban körülbelül 12 ezer migráns elszállásolását tervezi, ez azonban kevés lesz, és az Európai Unió ennél több ember befogadását fogja kérni a nyugat-balkáni országtól.
Ötvenezer migránst kaphat Macedónia és Szerbia
(13:39) A szerb sajtó már hétfőn azt találgatta, hogy vajon hol fogják elhelyezni azt a 100 ezer migránst, akinek a befogadásáról a nyugat-balkáni migráció által érintett országok vasárnapi csúcstalálkozóján döntöttek Brüsszelben. A vasárnapi találkozón részt vevő országok 17 pontos akciótervet fogadtak el a migrációs válság kezelésére, amelyek között az is szerepel, hogy Görögországban és a Nyugat-Balkánon 100 ezerre nő a menekültek befogadására alkalmas férőhelyek száma. Ötvenezer embert befogad Görögország, a másik ötvenezret viszont a nyugat-balkáni útvonalon fekvő országoknak, főként Macedóniának és Szerbiának kell elhelyeznie.
Aleksandar Vulin szerb szociálisügyi miniszter a sajtónak azt mondta, a több ezer ember nem marad tartósan Szerbiában, hanem néhány napon belül tovább megy, a befogadókapacitások azért szükségesek, hogy csökkenthető legyen a migrációs nyomás Horvátországon és Szlovénián.
Továbbra is több ezer migráns érkezik a görög partokra
(13.18) Továbbra is több ezer migráns érkezik a görög partokra, csak szerda reggel két komphajó vitt összesen 3173 menekültet a fedélzetén Athén kikötőjébe, Pireuszba Híosz és Leszbosz szigetekről – közölte a görög parti őrség. A görög hatóságok több mint 545 ezer menekültről tudnak, akik az idén a török partokról a görög égei-tengeri szigetekre érkeztek. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) szerint ez a szám meghaladja az 560 ezret is. Az emberek többsége a polgárháborús Szíriából származik, és saját bevallásuk szerint mindenek előtt Nyugat-Európába szeretnének tovább menni.
A kormány mindent megtesz a kötelező kvóta ellen
(13.11) A kormány minden jogorvoslati lehetőséget igénybe vesz annak érdekében, hogy megakadályozza a migráció ügyében a kötelező uniós kvótarendszer érvényesülését – hangoztatta a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára. „Déli határainkat megvédtük, most azonban Nyugatról fenyegeti veszély Magyarországot a kötelező kvótarendszer bevezetésével” – jelentette ki Kontrát Károly. Hangsúlyozta: a magyar-szerb és a magyar-horvát határ lezárásával minimálisra csökkent a bevándorlók száma az országban, azonban az Európai Unió által szeptemberben elfogadott kötelező kvótarendszer ismét veszélybe sodorta Magyarországot.
Német belügyminiszter: nincs rendben Ausztria magatartása
(13.10) Az osztrák hatóságok az utóbbi napokban egyeztetés nélkül hordtak menekülteket a német határra, ami „nem volt rendben”, és Németország elvárja, hogy Ausztria „azonnal” felhagy ezzel a gyakorlattal – mondta Berlinben a német belügyminiszter. Thomas de Maiziere elmondta: a német kormány „kifogásolja”, hogy az osztrák hatóságok „az éj leple alatt, külön értesítés nélkül bizonyos helyekre menekülteket szállítottak, akik aztán felkészületlenül és felügyelet nélkül jöttek a német határra”.
Faymann: különbség kerítés és kapu között
(13.09) Határozottabb szabályozásra és nem határzárra van szükség a menekültáradat ellenőrzésére – jelentette ki az osztrák kancellár és az alkancellár a szerdai kormányülést követően. Mindketten utaltak arra, hogy a határtérség „műszaki biztosítására” van szükség. Werner Faymann osztrák kancellár szerint különbséget kell tenni aközött, hogy valaki határkerítést vagy – mint fogalmazott – kaput épít oldalsó szárnyakkal. Ez utóbbit nem részletezte, de azt hangoztatta, hogy szerinte nem kerítést építenek az országhatárra, hanem műszaki biztonsági intézkedéseket foganatosítanak.
Ismét felgyújtottak egy szálláshelyet Svédországban
(12.59) Ismeretlenek Molotov-koktéllal lángba borítottak szerdára virradó éjjel egy üresen álló stockholmi épületet, amelyet a hatóságok előző nap jelöltek ki menekültszállásnak. A svéd főváros Danderyd nevű negyedében, egy volt iskolában keletkezett tüzet egy éjjeliőr vette észre röviddel éjjel két óra előtt. A lángokat egy tűzoltókészülékkel sikerült eloltani, senkinek nem esett baja. Keddre virradó éjjel Svédország déli részén is több hasonló incidens történt.
Továbbra is kritikus a helyzet a bajor-osztrák határon
(12.37) A bajor belügyminiszter szerdán ismét élesen bírálta az osztrák hatóságokat, amiért egyeztetés nélkül ezres nagyságrendben szállítanak embereket a határra. Joachim Herrmann a ZDF közszolgálati televíziónak elmondta: az is előfordul, hogy az osztrákok az éjszaka közepén értesítés nélkül „egyszerűen kitesznek a határra” több busznyi menekültet. „Ez így nem mehet tovább” – hangoztatta a bajor belügyminiszter. Az ügyben a szövetségi kormánynak kell lépnie. „Berlinből világos jelzésekre van szükség arról, hogy nem tudunk tetszés szerinti mennyiségben menekülteket befogadni” – mondta a konzervatív CSU politikusa.
EPA/ARMIN WEIGEL
A szövetségi rendőrség adatai szerint kedden 24 óráig 5500 menedékkérő lépett be az országba Ausztria felől. Éjfélkor még több mint ezer ember sorakozott a passaui határátkelőknél. Hajnali fél kettőre sikerült mindenkit elszállítani az átmeneti szállásokra.
Szlovén kormányfő: azonnal megkezdhetjük a kerítésépítést, ha szükséges
(12.30) Szlovénia reméli, hogy az európai uniós intézkedések hatására lelassul a menekültáradat – jelentette ki Miro Cerar miniszterelnök a szlovén nemzetbiztonsági tanács szerdai ülése után.
A kormányfő ismét elmondta: várják, hogy minden érintett ország hajtsa végre a vasárnapi brüsszeli migrációs csúcstalálkozón elhatározott intézkedéseket. „De ha nem teljesítik a vállalt kötelezettségeket, akkor az annak bizonyítéka lesz, hogy az EU politikája nem működik, és arra fogja kényszeríteni Szlovéniát, hogy intézkedéseket hozzon az ország határai mentén”.
Cerar hozzátette, hogy országa még mindig ódzkodik a kerítésépítéstől, „mert a falak Európája ellen vagyunk”, de a kormány „kész megvédeni állampolgárait, a törvényt és a rendet”, ha az EU politikája kudarcot vall.
Hat évre ítéltek egy tunéziai embercsempészt Szegeden
(11.40) Hat év börtönbüntetéssel sújtott a Szegedi Járásbíróság szerdán egy tunéziai férfit, aki májusban egy furgonba zsúfolva 38 migránst próbált a magyar-szerb zöldhatár közeléből Ausztriába csempészni. A furgon 12 köbméteres rakterében semmilyen szellőzés nem volt, a felnőttek összezsúfolva utaztak, amíg néhány kilométer múlva a rendőrök meg nem állították az autót. A levegőtlen, sötét helyen – tanúvallomásuk szerint – az utasokban már néhány perc alatt halálfélelem alakult ki, egyikőjük úgy fogalmazott: „Biztos nem bírtuk volna ki az utat így.”
Seehofer akár a koalíció felbontására is hajlandó
(11.30) A bajor miniszterelnök, a konzervatív CSU elnöke akár a pártját a szövetségi kormányban képviselő minisztereket is visszahívhatja, ha nem sikerül rávenni Angela Merkel kancellárt az úgynevezett nyitott határok politikájának feladására – írta szerdán a Bild című német lap. A három CSU-s miniszter visszahívása az Angela Merkel vezette nagykoalíciós kormány végét jelentené. Horst Seehofer vasárnapig adott haladékot a szövetségi kormány menekültpolitikájának megváltoztatására, a menedékkérők áradatának korlátozására és a folyamat feletti irányítás visszaszerzésére.
Szlovénia a horvát határ megerősítésére készül
(10.50) Szlovénia a horvát határ megerősítésére készül, erre utal az STA szlovén hírügynökség szerda reggeli értesülése, amely szerint a nap folyamán összeül a szlovén nemzetvédelmi tanács, és olyan döntést hozhat, hogy több katonával vagy fizikai akadállyal erősítik meg az ország horvátországi határát. A tanács ülését a szóban forgó értesülések szerint Miro Cerar miniszterelnök hívta össze. A határ megerősítésével kapcsolatos tervekre azonban már kedden utalt Karl Erjavac külügyminiszter.
Szijjártó: az európai vezetőknek be kell fejezniük a kettős beszédet
(10.10) Minden európai vezetőnek be kell fejeznie a kettős beszédet a migrációs válság kezelésével kapcsolatban – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az MTI-vel. A tárcavezető arra reagált, hogy Johanna Mikl-Leitner osztrák belügyminiszter kedden bejelentette: „építési jellegű” műszaki munkálatok kezdődhetnek Ausztria déli határrészén, felkészülve arra a lehetőségre, hogy romlik a helyzet. Az osztrák politikus szerdán azt közölte, hogy „természetesen kerítésről is szó van”.
„Ausztria korábban elképesztő vádakkal illette Magyarországot a kerítés megépítése miatt, és most mi történik? Ausztria kerítést épít az osztrák-szlovén határon” – fogalmazott Szijjártó Péter.
„Kerítésről is szó van”
(8.40) Természetesen kerítésről is szó van – közölte az osztrák belügyminiszter az Ö1 osztrák közszolgálati rádió szerda reggeli műsorában azzal kapcsolatban, hogy Ausztria erősíteni kívánja az osztrák-szlovén határ ellenőrzését. Johanna Mikl-Leitner kedden délután jelentette be, hogy „építési jellegű” műszaki munkálatok kezdődhetnek Ausztria déli határrészén, felkészülve arra a lehetőségre, hogy rosszabbodik a helyzet. Ebben a nyilatkozatában azonban a tárcavezető kerítésről még nem tett említést. A belügyminiszter szerdán kifejtette: Németország bejelentése, miszerint befogadja a szíriai migránsokat, indította el a nagy menekültáradatot.
Hét embert fogtak el kedden
(8.09) Hét embert fogtak el a rendőrök tiltott határátlépés miatt kedden – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság kommunikációs szolgálata a honlapján. A tájékoztatás szerint közokirat-hamisítás miatt négy emberrel szemben indult büntetőeljárás.
Terrorveszély: megerősítik a magyar miniszterelnök védelmét
(4.00) Megemelte Orbán Viktor miniszterelnök védelmi szintjét a migráció miatt a Terrorelhárítási Központ – értesült a Magyar Idők. A lap szerint a nagyobb védelmet az is indokolja, hogy a szakszolgálatok terrorveszélyt tártak fel a magyarországi illegális bevándorlással kapcsolatban.
A horvát belügyminiszter megérti a szlovéneket
(23.10) Miután Zágráb Belgráddal megállapodott a migránsok közvetlen szállítását illetően, Szlovénia felé is sikerült megtennie az első lépést – mondta Ranko Ostojic horvát belügyminiszter újságíróknak kedd este. A miniszter arra utalt, hogy a kelet-szlavóniai Tovarnikról egyenesen a horvát határhoz közeli szlovén településre, Dobovára szállította a migránsokat az a horvát vonat, amely kedden délután érkezett meg az állomásra, és amelyen 50 horvát rendőr is utazott.
Eddig az volt a gyakorlat, hogy a migránsok kiszálltak a vonatból a rigonce-harmicai határátkelő körzetében, a horvát oldalon, majd illegálisan a zöldhatáron keresztül léptek be Szlovéniába, és még több kilométert gyalogoltak a brezicei és dobovai befogadóállomásokra. Most a vonat egyenesen Dobovára viszi a migránsokat, ahol átszállítják őket egy szlovén vonatra, amellyel továbbutazhatnak egészen az osztrák határ melletti sentilji tranzitközpontba. A szlovén hatóságok már a vonaton elvégzik a bevándorlók regisztrációját.
Ugyanilyen megállapodás kötött Horvátország Szerbiával is a múlt pénteken. A horvát vonatok hétfőtől Sidről (Szerbia) közvetlenül a bródi (Slavonski Brod) téliesített tranzitközpontba szállítják majd a migránsokat, amely egyszerre ötezer ember befogadására lesz alkalmas.
Ranko Ostojic a sajtónak úgy nyilatkozott: Horvátország számára az a legfontosabb, hogy továbbszállítsa az embereket, és azok egy-két napnál tovább nem tartózkodjanak az országban. A tárcavezető arról is beszélt, hogy megérti a szlovénokat, hisz Horvátország is így viselkedett a migránsválság elején Szerbiával, miután azok a magyar-szerb zöldhatárhatár lezárása után a horvát határra irányították a Közel-Keletről érkező bevándorlókat.