Forrás: M1/Kosár | 2015. 04. 23. 11:14:00
A legutóbbi botrányt egy néhány hete készült videó robbantotta ki: a felvételen a Liszt Ferenc repülőtéren néhány taxis rámenősen vadászik fuvarra, egy anyukára és lányára. A Kosár Magazin megpróbált utánajárni a dolognak, és érdekes helyzetekbe csöppent.
Inkorrekt, átverős taxisokról szinte mindenkinek van története. A problémás taxisok legnagyobb gyűjtőhelye a reptér és a pályaudvarok. A legutóbbi botrányt, egy néhány hete készült videó robbantotta ki: a felvételen a Liszt Ferenc repülőtéren néhány taxis rámenősen vadászik fuvarra, egy anyukára és lányára. „Nagy a fight”, vagyis a harc a reptérrel szerződött főtaxis sofőrök és az engedéllyel nem rendelkező taxisok között – fogalmazott tűpontosan a kamerázó férfi. A felvételen jól látszik, hogy körbefogják az anyukát és a kislányát, sőt már a bőrönd is a taxisnál van. Nem túl bizalomgerjesztő a szolgáltatásajánlás.
Zónáznak?
Egyes reptéri taxisokról évek óta hallani ijesztő történeteket. A repteret üzemeltető Budapest Airport (BA) szerződtetett taxis társasággal áll az utasok rendelkezésére. Öt évvel ezelőtt a Zóna Taxi volt a szerencsés, de 2010-ben elszámolási problémákra hivatkozva a Budapest Airport új pályázatot írt ki, a nyertes pedig a most fuvarozó Főtaxi lett. Hivatalosan rajtuk kívül más nem szállíthat. A probléma itt kezdődik: állítólag az egykori „zónások” szivárogtak vissza a reptérre, a nyakukban áligazolványok lógnak, hogy jelezzék, ők a hivatalos reptéri taxisok.
200 euróért a belvárosba
A Kosár Magazin a Budapest Airport szóvivőjével próbált interjút készíteni az évek óta megoldatlan problémáról. Hardy Mihály azt mondta, már arcról ismerik a hiénákat, és amikor panaszok érkeznek 100-200 eurós viteldíjakról a belvárosba, vélhetően róluk van szó. A bejáratnál ácsorgó taxisokat szemmel láthatóan zavarta a forgatás, egyre feltűnőbben bámultak, és a szóvivő hamar szóváltásba is keveredett velük. Később többen is odaszivárogtak, és arról próbálták győzködni a riport készítőjét, hogy ugyanannyi joguk van utasokat szerezni, mint a szerződött taxis társaságnak. Ez azonban nem igaz, a reptéren ugyanis csak a Budapest Airport által szerződtetett Főtaxi szállíthatja az utasokat. A bejáratnál ácsorgó taxisoknak nincs engedélyük, mégis itt vannak, kitenni őket pedig valamiért nem lehet, pedig a pletykák szerint van, hogy 20-30 ezer forintot is elkérnek, egy egyébként 5-6 ezer forintos fuvarért.
Agresszió, verekedés, felmondás
Sok a panasz, az agresszió, verekedés, sőt több felmondás is történt már az itt ácsorgó, engedély nélküli taxisok miatt. Az egyik, a reptéren engedéllyel fuvarozó férfit már kétszer is megtámadták, sőt meg is verték. Elmeséli a történetét, de az arcát nem vállalja. Szerinte egy körülbelül százfős brigádról van szó. Leállítani őket évek óta nem sikerül. A Magyarországra érkező külföldiek egy részét pedig sajnos nem érdekli, hogy milyen taxiba száll be, így őket az engedély nélküli taxisok könnyen el is tudják vinni. Ha viszont valaki egy kicsit utána olvas, mire számíthat Magyarországon, több weblapon is belefuthat figyelmeztetésekbe.
Senkinek nem fontos?
A Főtaxi szóvivője szerint ők éppen úgy szenvednek a kialakult helyzettől, mint az utasok. Már minden létező hatóságtól kértek segítséget, egyelőre hiába. Pedig – teszi hozzá Vízy András – például Ausztriában vagy Dániában, ha valaki engedély nélkül taxis szolgáltatást nyújt, azonnal elveszik az autóját, mert törvénybe iktatták, mert valaki fel van rá hatalmazva, van jogköre, hogy eljárjon az ilyenekkel szemben.
Úgy tűnik azonban, ez senkinek sem fontos, mert a Budapest Airport sem tud mit kezdeni a kialakult helyzettel. Hardy Mihály szerint változtatni kellene a szabályokon, sokkal nagyobb felhatalmazásra lenne szüksége a reptérnek ahhoz, hogy ezen a téren rendet tudjon tenni.
A hossteseket is védik
A reptéren csak olyan szolgáltatás vagy üzlet működhet, amely repülőtéri engedéllyel bír. Az említett taxisok ilyennel nem rendelkeznek. A rendőrök olykor ellenőrzik is őket, de nem távolíthatják el ezeket a sofőröket. Nem tudjuk, hogy adnak-e számlát, nem tudjuk, hogy biztonságos-e az autó, nem tudjuk, hogy mennyit számláznak, nem tudjuk, hogy fizetnek-e adót – sorolta a BA szóvivője. Hozzátette: még azokat a hossteseket is biztonsági őrrel kell védenünk, akik a szórólapokat osztogatják az utasoknak, mert őket is súlyos fizikai és szóbeli atrocitás érték.
A lehúzás megúszható
Lehúzós taxisba belefuthatunk a belvárosban is, az átverés azért kikerülhető. Alapszabály, hogy jelzés nélküli taxival legyünk körültekintőek, de már olyan taxis alkalmazások is vannak, amelyekkel néhány kattintással kideríthető, mennyi nagyjából a fuvar. Mi a Keleti pályaudvartól a Kálvin térig szerettünk volna eljutni, az appok szerint nagyjából 1800 forinttal kell számolni, a pályaudvaron rejtett kamerával teszteltük, mennyit kérnek az itt ácsorgó taxisok.
Rejtett kamerával a Keletin
Az első taxis nem mondott árat, egy másik körülbelül 3 ezer forintot saccolt, és a telefonos alkalmazás sem hatotta meg, egy harmadik brigád pedig még erősebb árral próbálkozott. Végül egy hivatalos társaság taxija 1550 forintért teljesítette a fuvart. Vagyis az átverést csak előre látó óvintézkedésekkel lehet kikerülni. az utas kalkulálhat a telefonos alkalmazással, ahol a taxis társaságok közül is választhat, de van olyan cég, amely honlapján, szintén lehet számolgatni, nagyjából mennyibe kerül majd a fuvar.