Home Tartalom Múzeumok Agrárműszaki Emlékek Gyűjteménye

Agrárműszaki Emlékek Gyűjteménye

Zircen, a 307. számú Ipari Szakmunkásképző Intézetben tanított több szakma mellett a mezőgazdaság gépesítésének gyorsütemű fejlődése szükségessé tette a mezőgazdasági gépszerelő tanulók tanítását is.

1964. szeptember elsején indult az első évfolyam, melynek a gyakorlati oktatásához szükséges mezőgazdasági gépeket az akkor átalakulóban lévő Állami Mezőgazdasági Gépállomás adta át az intézetnek oktatási célra. Az átvett gépek nagy része már akkor muzeális jellegű volt, de nem voltak védettség alá véve, ezért selejtezés után a MÉH telepre kerültek.

A muzeális értékű mezőgazdasági gépek gyűjtését az 1973/74-es tanévben kezdtük el. Restaurálásuk azóta folyamatosan végezve van.

A következő eszközöket lehet látni:

– a földművelés eszközeit, emberi, állati és gépi erő felhasználásával
– cséplőgépek több fajtáját (kézi, gépi)
– gabonatisztító gépek sokféleségét
– szecskavágók több típusát
– terménydarálók több típusát
– répadarálók (vágók) fejlődő típusait
– kukoricamorzsolók több fajtáját
– stabil és magajáró erőgépek típusát
– bognárműhely teljes felszerelését
– kovácsműhely teljes felszerelését
– nagyméretű fotókat és hozzájuk tartozó könnyen olvasható szöveges
táblákat, melyeken a gépek fejlődéstörténete van leírva
– különböző gépmaketteket, melyek színesebbé teszik a kiállítást
– a vitrinekben könyveket, okleveleket, bizonyítványokat
– a szabadtéren önjáró erőgépeket (traktorokat) és mezőgazdasági munkagépeket

Első gépgyűjteményünk egy H.S.C.S. gyártmányú G.S.-35 típusú gumikerekű vontató traktor volt, mely azóta is ki van állítva. A Vörös Csillag Traktorgyárban készült Budapesten 1952-ben.

A második gépünk egy komplett lójárgány készlet, melyet Győrfi György zirci gazdától kaptunk. Gyártási éve ismeretlen, az 1800-as évek végén készülhetett. Cséplőgépek, szecskavágók, darálók, répavágók, vízszivattyúk, kukoricamorzsolók működtetésére használták. Meghajtásához 4 lóra volt szükség, melyeket egy lóhajtó munkás biztatott az állandó körbejárásra.

Ezeket a gépeket követte a többféle erő és munkagép, valamint más tárgyi berendezések sokasága. 1975-ben a gép- gyűjteményből egy hétig tartó bemutatót rendeztünk. Ennek láttára többen ajánlottak fel újabb gépeket, eszközöket. 1977-ben a gépgyűjtemény nagysága már lehetővé tette az iskolai gépmúzeum létrehozását a tanműhely udvarán a szabadtéren, mely a gépekre károsan hatott.

728x90 100

1978 októberében, a múzeumi hónap alkalmával, gépgyűjteményünket védetté nyilvánították és működési engedélyt adtak az üzemeltetésére.

1981-ben megalakult Zircen is a Magyar Mezőgazdasági Múzeum Barátinak köre Zirci Szervezete, ami szintén az iskolához kapcsolódik, mint jogi intézményhez. Az MMMBK országos hatáskörű civil szervezet. Irányítását a Mezőgazdasági Múzeum B. K. Országos elnöksége látja el. Kevés anyagiakkal is támogatja helyi baráti körünket. Sajnos egyéb támogatást sehonnét sem kapunk, pedig ez a gépgyűjtemény, is mint más jellegű múzeum Veszprém megye turisztikai, idegenforgalmi része.

Nagy segítség volt az a Veszprém megyei társadalmi összefogás, mellyel a Szakmunkásképző Intézet vezetősége, tanulói és dolgozói védett gépeinknek épületet tudott építeni raktárral együtt.

Forrás: http://www.museum.hu/museum/index_hu.php?ID=716
Cím: Zirc Szabadság u. 10.
Tel: +36 (88) 595 010
E-mail: iskola@rszi-zirc.hu
Web: http://www.zirc.hu/

Exit mobile version
Megszakítás