A szakemberek szerint aggodalomra ad okot, hogy a két hét alatt kanyarós megbetegedéssel regisztrált betegek semmilyen kapcsolatban nem álltak egymással – írta a Jutarnji List horvát napilap.
Egyelőre csak az egyik betegről tudni biztosan, hogy nem volt beoltva, a többiek nem tudják, kaptak-e gyermekkorukban védőoltást. A betegek mind 24 és 53 év közötti horvát állampolgárok a főváros különböző részeiről
Bernard Kaic, a horvát közegészségügyi hivatal (HZJZ) járványorvosa felhívta rá a figyelmet, hogy a járvány tavaly Dubrovnik-Neretva megyében ütötte fel fejét, a hivatal járványveszélytől tart. A tavalyi járvány pont azon a területen fertőzött leginkább, ahol az átoltottság a legalacsonyabb volt – mindössze 56 százalék. Ez az arány ma már 83 százalékra nőtt. Kaic azt is hozzátette, hogy amennyiben az átoltottság 90 százalék alá csökken, fennállhat a járvány kitörésének a veszélye.
Az országot 2015-ben sújtotta a legnagyobb járvány, amikor is 206 megbetegedést regisztráltak.
2011 óta egyre inkább csökken a védőoltások iránti bizalom, és Horvátországban egyre több szülő utasítja vissza a kanyaró elleni védőoltást – annak ellenére, hogy kötelező – állítólagos mellékhatásai miatt.
A gyerekeket kötelező egyéves korukig beoltani kanyaró, rubeola és mumpsz ellen, majd ezt kisiskolás korukban meg kell ismételni. Ennek ellenére az elmúlt években két tucat szülő ellen indult eljárás az oltás megtagadása miatt. Az emiatt kiszabható büntetés értéke 200 kuna, vagyis nagyjából 85 ezer forint.
Az egészségügyi világszervezet (WHO) május elején adott ki figyelmeztetést a kanyaró miatt, mivel 2019 első két hónapjában több mint 34 ezren fertőződtek meg a betegséggel Európa – szerte.
A kanyaró erősen fertőző betegség, köhögés, orrfújás, közeli személyes érintkezés, illetve a fertőzött személy orr- és torokváladékával való érintkezés útján terjed. Vakságot, süketséget vagy agykárosodást is okozhat, ez azonban mind megelőzhető két adag védőoltással. – írta meg az MTI.
Forrás: Blikk.hu