38,4 százalékról 39,3 százalékra emelkedett Magyarországon 2022-ben a hosszú ideje fennálló betegséggel, egészségügyi problémával élők aránya. A 65 év felettiek körében pedig 2019 óta töretlenül emelkedik az arány.

Nem újdonság, hogy Magyarország rosszul teljesít a nemzetközi összevetésekben az egészségügyi statisztikákban.

Az Eurostat friss adatai szerint ez nem is változott a krónikus betegségeket és állandósult egészségügyi problémákat tekintve. Európai összevetésben a magyarok körében magas a hosszú ideje fennálló betegséggel, egészségügyi problémával élők aránya, csaknem 10-ből egy 16 éven felüli lakost érintett 2022-ben. Ezzel a 7-dik legrosszabb arányt mutatjuk fel a vizsgált országok közül a kontinensen, akárcsak 2021-ben. De az arány azóta romlott, 0,9 százalékkal – írja a Pénzcentrum.

A sor elején a finnek állnak, ahol a felnőtt lakosság 53 százaléka szenved hosszú ideje fennálló egészségügyi gondoktól. Az észtek, portugálok, svédek, lettek és franciák körében is 40 százaléknál magasabb ez az arány. Magyarországon a 16 éven felüli lakosság 39,3 százalékát érinti a probléma, míg az EU-átlag 36,1 százalék. A legszerencsésebbek ilyen szempontból az olaszok, ahol mindössze 17,9 százalékos a felnőtt lakosság érintettsége. Akárcsak Magyarországon, az Európai Unió országaiban is romlott az arány 2021 óta. Számottevő javulást csak az olaszok, horvátok, bolgárok és luxemburgiak tudtak felmutatni. A leginkább Szlovéniában, Franciaországban, Hollandiában, Finnországban, Csehországban, és Belgiumban romlott a helyzet – teszik hozzá.

Az idősödő korosztály helyzetét vizsgálva viszont kitűnik:

a magyar idősek közül 10-ből 8-an élnek együtt valamilyen hosszú ideje fennálló betegséggel, egészségügyi problémával

Mint írják, ez rendkívül magas arány, Európában a harmadik legrosszabb, csak Ciprus és Észtország előzi hazánkat. Az időseknek viszont kevesebb mint fele szenved valamilyen tartós egészségügyi problémától Írországban, Dániában, Belgiumban, Olaszországban és Luxemburgban. Az EU-átlag 61,5 százalék volt 2022-ben. Ez az arány is emelkedett, nagyobb mértékben is, mint a teljes felnőtt lakosság körében. Az EU-ban 1,4 százalékponttal, míg nálunk 1,3 százalékponttal – teszi hozzá mások mellett a gazdasági portál, kitérve egy saját, olnline kutatására is, aminek célja az volt, hogy felmérje a magyar nyugdíjasok anyagi helyzetének, egészségi állapotának megítélését a 2022-es válságok sújtotta évre vonatkozóan.

Forrás

Hirmagazin.eu

ElőzőAz ukránok szerint az oroszok aláaknázták az összes hidat Mariupolban
KövetkezőMargot Robbie, Charlize Theron, Nicole Kidman – Botrány – kanadai-amerikai életrajzi dráma, megtörtént események alapján – videó
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza