Hogyan lehet nyilatkozni a költségek tételes levonásáról, illetve milyen költséghányadot kell figyelembe vennie a kifizetőnek nyilatkozat hiányában? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.
A kérdés konkrétan így szólt: „Egy magánszemély és egy kifizető között egy szerződés jön létre, melyben a munka ellenértéke, vagyis a megbízási díj 1000 forint, a felhasználásra pedig a felek 6000 forint díjban egyeznek meg. A magánszemély 50 százalékos költségnyilatkozatot ad le. Mondhatja-e azt, hogy a felhasználással kapcsolatban nem keletkezett költsége, és a teljes költséget a megbízási díjból érvényesíti? Ez esetben a felhasználási díj adóját 6000 forintból vonnánk, és a megbízási díj adó-, illetve járulékalapja pedig csak 500 forint lenne. Vagy pedig mindkét tételnek kell vennem az 50 százalékát, és nem lehet külön megjelölni?”
A szakértő válasza:
Az Szja tv. 47. § (2) bekezdése értelmében az adóelőleg megállapításához előírt nyilatkozatban a magánszemély a megbízási díj 50 százalékáig, a költségtérítésként kapott összeg 100 százalékáig nyilatkozhat a költségek tételes levonásáról, vagy ha nem nyilatkozik, a kifizető 10 százalék költséghányadot vesz figyelembe.
A tételes elszámolásra tett nyilatkozat szerinti összeg az adóbevallásban annyiban vehető figyelembe, amennyiben annak igazolására a magánszemély rendelkezik a törvényben költségként elismert kiadásokról a nevére szóló bizonylatokkal.
Fontos szabály, hogy ha a költségnyilatkozat alapján az adóelőlegnél levont költség meghaladja majd az adóbevallásban igazoltan elszámolt tényleges költséget, akkor a költségkülönbözet 39 százalékát, valamint az emiatt mutatkozó adóbefizetési különbözet 12 százalékát különbözeti bírságként az adóévre vonatkozó bevallásban külön kötelezettségként kell a magánszemélynek feltüntetnie, és a személyijövedelemadó-fizetési kötelezettség szerint kell megfizetnie [Szja tv. 48. § (4) bekezdés].
Nem kell e rendelkezést alkalmazni, ha a költségkülönbözet az adóelőleg megállapításánál figyelembe vett költség összegének 5 százalékát, a befizetési különbözet a 10 ezer forintot nem haladja meg [Szja tv. 48. § (4) bekezdés].
Amennyiben az adóelőleg alapja a 10 százalék költséghányad levonásával került megállapításra (jelen esetben tehát 7000×0,9=6300 Ft), a magánszemély választhatja, hogy az adóbevallásában a törvényben költségként elismert kiadásokról a nevére szóló bizonylatokkal igazolt tényleges költséget érvényesíti, mely esetben a túlvont adóelőleget visszakapja.
Forrás: adozona
Képek: https://www.hirmagazin.eu